Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani właścicielem mieszkania, w którym zamieszkuje wraz z małżonkiem prowadzącym działal... - Interpretacja - USPDI-415/I/17/ST/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. USPDI-415/I/17/ST/04, Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich

Temat interpretacji

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani właścicielem mieszkania, w którym zamieszkuje wraz z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług montażowo - budowlanych. Zamierza Pani zakupić materiały, z których mąż we własnym zakresie, wykona szafę w stałej zabudowie mieszkania.

Zgodnie z art. 12, ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z 2003 r.) wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1, pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 27a, ust. 1, pkt 1 ww. ustawy podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zakres i rodzaj wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788 z 1996 r.).

Zgodnie z art. § 1 ww. rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację uważa się wydatki poniesione na :

  1. zakup materiałów i urządzeń,
  2. zakup usług obejmujących :

a ) wykonanie ekspertyzy, opinii, projektu,

b ) transport materiałów i urządzeń,

c ) wykonawstwo robót

  1. najem sprzętu budowlanego,
  2. opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów,

w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

W Zał. Nr 2 do ww. rozporządzenia - wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, w ust. 1, pkt 7 wśród robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego wymienione jest wykonanie trwale umiejscowionych szaf wnękowych.

Ponieważ jest Pani właścicielem mieszkania przysługuje Pani ulga w podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację wymienionych w § 1 ww. rozporządzenia na zasadach określonych powyżej.

Jednakże w niniejszej sprawie należy wziąć pod uwagę brzmienie przepisów ustawy z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z dnia 5.05.1964 r. ze zmianami).

Zgodnie z art. 31 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa).

Na mocy art. 32 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. W szczególności dorobek małżonków stanowią : pobrane wynagrodzenie za pracę oraz za inne usługi świadczone osobiście przez któregokolwiek z małżonków.

Tak więc należność otrzymywana z tytułu świadczonej przez Pani męża usługi montażu szafy stanowi majątek wspólny małżonków. Również szafa zamontowana we wspólnie zamieszkiwanym mieszkaniu jako wyposażenie tego mieszkania stanowi majątek wspólny Pani i męża.

W tym stanie rzeczy brak jest możliwości prawnych odliczenia usługi montażu szafy wykonanej przez męża

Zgodnie z art. 27a, ust. 6, pkt 1 ww. ustawy wysokość wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie tj. - faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

W związku z powyższym, aby skorzystać z odliczenia od podatku wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego warunkiem jest posiadanie faktury VAT wystawionej na własne nazwisko.

A zatem odliczeniu podlegać będą tylko materiały zakupione w celu wykonania szafy wnękowej, pod warunkiem, posiadania faktury VAT wystawionej na Pani nazwisko.

Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich