P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PF/415-94S.S./II/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. PF/415-94S.S./II/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej zwróconych z ubezpieczenia OC kosztów związanych z wypadkiem drogowym / transport, naprawa itp. / oraz zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wypadkiem

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik w 2004r. zakupił samochód dostawczy Citroen Berlingo, który jest środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej. W styczniu 2005r. samochód ten uczestniczył w kolizji drogowej, której sprawcą był inny użytkownik drogi. Sprawca wypadku jest ubezpieczony. Z jego polisy są zwracane wszelkie koszty związane z wypadkiem: transport, naprawa itp.

W miesiącu styczniu 2005r. podatnik:

  • zgłosił szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego,
  • poniósł wydatki związane z transportem i przechowaniem samochodu przez pomoc drogową w kwocie 263,80zł, które zaksięgował w kosztach uzyskania przychodów.

W miesiącu lutym 2005r.:

  • podatnik wystąpił do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zwrot kosztów naprawy samochodu ? zgodnego z kosztorysem naprawy sporządzonym przez serwis Citroena i zwrot pozostałych kosztów związanych z wypadkiem,
  • podatnik zawarł umowę najmu samochodu zastępczego i zapłacił za najem kwotę 2.070,00zł, którą zaksięgował w kosztach uzyskania przychodów,
  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaakceptowało kosztorys naprawy samochodu i wypłaciło odszkodowanie w kwocie 20.000,00zł, którego podatnik nie zaksięgował w przychodach działalności gospodarczej,
  • za prace blacharskie i lakiernicze serwis Citroena wystawił fakturę VAT na kwotę 9.125,47zł, której nie zapłacono i nie zaksięgowano do kosztów uzyskania przychodów.

W miesiącu kwietniu 2005r.:

  • podatnik otrzymał z Towarzystwa Ubezpieczeniowego odszkodowanie w kwocie 2.333,80zł dotyczące zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego i holowania samochodu.

W miesiącu maju 2005r. :

  • Serwis Citroena wystawił fakturę VAT za naprawę samochodu na kwotę 23.189,57zł, której nie zapłacono i nie zaksięgowano do kosztów uzyskania przychodów.
  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie w kwocie 12.315,04zł, jako zwrot kosztów naprawy samochodu, którego podatnik nie zaksięgował w przychodach działalności gospodarczej.

Zdaniem podatnika koszty związane z wypadkiem drogowym / holowaniem, transportem, naprawą itp. / nie zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe odszkodowanie jako zwrot w/w kosztów nie stanowi przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zmian./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z powyższego przepisu, decydującym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu, oraz
  • nie zalicza się do grupy kosztów ustawowo nie uznanych za koszty uzyskania przychodu.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 48 cytowanej wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Zatem, w przypadku braku ubezpieczenia AC koszty remontu powypadkowego nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Natomiast pozostałe koszty, związane z tym wypadkiem tj. holowanie, transport uszkodzonego samochodu służącego do działalności gospodarczej oraz wynajęcie samochodu zastępczego oceniane są w kontekście art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli więc wydatki związane z wypadkiem zostały faktycznie poniesione i związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały poniesione.

W myśl art. 14 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).

Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Odszkodowania te nie zostały objęte zwolnieniem przedmiotowym, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku dochodowego są: kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art.30c.

Według Słownika Współczesnego Języka polskiego tom 1, Wydawnictwo Wilga z 1999r. poprzez odszkodowanie rozumie się określoną kwotę pieniędzy stanowiącą rekompensatę, wyrównanie poniesionych strat lub doznanych krzywd. Dlatego też należy przyjąć, że kwoty wypłacone podatnikowi przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe jako zwrot kosztów związanych z wypadkiem samochodowym będą stanowiły odszkodowanie.

Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z treścią art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury ( rachunku ), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  • wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  • wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  • otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Uwzględniając, że powyższy przepis określa moment uzyskania przychodu we wszystkich / z wyjątkiem przypadków określonych w art. 14 ust. 1e? 1g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć, iż odszkodowania, chociaż nie są uzyskiwane za wykonane usługi zaliczają się do pozostałych przypadków wymienionych w art. 14 ust 1c pkt 3 ustawy.

Reasumując, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że koszty związane z wypadkiem stanowić będą koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w momencie ich faktycznego poniesienia, natomiast kwoty wypłaconego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe odszkodowania zaliczyć należy do przychodów z działalności gospodarczej i ująć w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako pozostałe przychody w momencie ich otrzymania.

Biorąc powyższe pod uwagę uznano, iż stanowisko przedstawione przez stronę nie jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku