Działając na podstawie art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani za... - Interpretacja - PD/415-44/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2004, sygn. PD/415-44/04, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 27 października 2004 r., o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - w sprawie zobowiązań podatkowych z tytułu sprzedaży domu, którego budowa nie została zakończona, a była przedmiotem ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni informuje:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) w art. 10 wymienia źródła przychodów, do których przepisy ustawy mają zastosowanie. Przedmiotem opodatkowania jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że termin ten już upłynął, zatem przychód ze sprzedaży nieruchomości (gruntowej z budową w toku) nie będzie podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych - ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.). Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności. Jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 8 niniejszej ustawy), obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności. Podstawę opodatkowania stanowi, przy umowie sprzedaży wartość rynkowa zbywanej rzeczy lub prawa majątkowego, natomiast stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%. Jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, wskazana stawka obniżona zostaje o 50%.
Jak wynika z powyższego kwota należnego podatku od czynności cywilnoprawnej - sprzedaży nieruchomości możliwa jest do ustalenia dopiero wówczas, kiedy znana jest wartość rynkowa danej nieruchomości oraz osoba nabywcy.

Fakt, że przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość z realizowaną na niej budową budynku mieszkalnego, która to budowa była podstawą ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powoduje negatywnych konsekwencji w postaci zwrotu uzyskanych nadpłat w podatku czy też obowiązku doliczenia do dochodu lub podatku dokonanych w latach ubiegłych odliczeń z tytułu wydatków budowlanych.

Wydatki na nowo rozpoczętą inwestycję - budowę budynku mieszkalnego, w obecnym stanie prawnym, nie są przedmiotem ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Bochni