DECYZJANa podstawie art. 14b § 2 oraz ar. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)... - Interpretacja - PD/0091-2/05/F

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2005, sygn. PD/0091-2/05/F, Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 2 oraz ar. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22.03.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy z dnia 11.03.2005 r. Nr US.PD.I/0090/1/15/05 w sprawie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 01.02.2005 r. skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy, zwrócił się Pan w trybie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii dotyczącej zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług w kierowaniu pojazdami na terenie kraju i zagranicy.
W jego uzasadnieniu zawarł Pan stanowisko, iż w myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć diety z tytułu własnej podróży służbowej. Natomiast stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 cyt. ustawy zwalnia się od podatku diety i inne należności za czas podróży pracownika oraz podróży osoby nie będącej pracownikiem, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
W złożonym wniosku zawarł Pan również informację, że prowadzi działalność gospodarczą o symbolu PKD 7450B, tj. działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przedmiotem tej działalności jest świadczenie usług kierowcy w transporcie krajowym i zagranicznym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy postanowieniem z dnia 11.03.2005 r. Nr US.PD.I/0090/1/15/05 uznał stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 01.02.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie za nieprawidłowe.

Na przedmiotowe postanowienie pismem z dnia 22.03.2005 r. złożył Pan zażalenie, wnosząc o jego zmianę oraz zarzucając, iż ustalenia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy nie są prawidłowe. Nadto wskazał m. in., iż prowadzona przez Pana "(...) działalność gospodarcza polega na świadczeniu usług transportowych na polecenie zlecającego nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Otrzymuję zlecenia wyjazdu do określonych miejscowości za granicą. Być może ten przejazd jest podróżą służbową, ale przebywając kilka dni za granicą i tam świadcząc usługi transportowe znajduję się poza stałą siedzibą mojej firmy. Za granicą świadczę usługi z Holandii do Niemiec, Francji itp. Należy przyjąć, że jestem w podróży służbowej, a zatem przysługują mi wszelkie świadczenia, o których mowa w przepisach".
Organ podatkowy I instancji, przekazując akta sprawy ustosunkował się do zarzutów zażalenia i wniósł o jego nieuwzględnienie.
Po rozpatrzeniu sprawy w trybie odwoławczym, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, stwierdza, co następuje.
Problematykę zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, a także osób z nimi współpracujących, regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie do wymogów art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób, prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Kwestie tę regulują przepisy:
1. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990),
2. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).

Na podstawie zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż świadczy Pan usługi kierowania pojazdem na terenie kraju i za granicą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w celach zarobkowych i na własny rachunek.
Pojęcie podróży służbowej zawarte zostało w art. 77 #61446;§ 1 Kodeksu pracy (wprowadzonym nowelizacją Kodeksu pracy z 22 grudnia 2000 r. - Dz. U. Nr 120, poz. 1268), jako wykonanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, natomiast miejscem pracy może być stały punkt, jak i pewien obszar, w którym jest świadczona praca.
Jest to bardzo istotne dla rozstrzygnięcia kwestii nabycia przez Pana uprawnień do świadczenia z tytułu diety przysługującej w związku z podróżą służbową. Z istoty świadczenia usług kierowania pojazdem wynika, że działalność tą może Pan wykonywać na terenie województwa, obszarze kraju, czy też poza jego granicami. Tak więc prowadzona przez Pana działalność w zakresie usług kierowania obcym pojazdem w kraju i za granicą nie ma stałego miejsca pracy. Miejsce świadczenia usług, będzie więc określone jako miejsce zmienne: zmienność ta wynikać będzie z samego charakteru (rodzaju) świadczonych usług.
Należy także pamiętać, że siedziba firmy nie musi się pokrywać z miejscem wykonywania usług. Tak więc, wykonywanie usług kierowania pojazdem w uzgodnionym przez strony miejscu, obszarze, nie rodzi uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych dla właściciela firmy.Skoro nie jest określone stałe miejsce pracy, to wyjazdy w ramach wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie są podróżami służbowymi i brak jest podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet, w myśl cyt. wyżej przepisów art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji oznacza to, że podatnikowi świadczącemu usługi kierowcy nie przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, diet z tytułu podróży służbowych. Kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą natomiast inne poniesione przez podatnika wydatki np. opłaty za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby wydatek poniesiony był w ramach prowadzonej działalności i w celu uzyskania przychodu. Poniesiony wydatek powinien być także prawidłowo udokumentowany.
Mając na uwadze powyższe organ odwoławczy stwierdza, że zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy stanowisko w tej sprawie jest prawidłowe.

Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy