Podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą, polegającą głównie na badaniu opinii publicznej oraz doradztwie produktowym. Usługi te świadczone s... - Interpretacja - DG-I/005/28/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. DG-I/005/28/05, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi własną działalność gospodarczą, polegającą głównie na badaniu opinii publicznej oraz doradztwie produktowym. Usługi te świadczone są na rzecz firmy z branży telesprzedaży, w której Podatnik zdobywał teoretyczne i praktyczne doświadczenie do momentu zakończenia studiów. Chcąc poszerzać swoje kwalifikacje Podatnik ma zamiar rozpocząć Podyplomowe Studia Zarządzania lub Zarządzania Jakością, które wzbogacą kwalifikacje oraz zakres oferowanych przez Podatnika usług także innym firmom.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał pytanie: czy wydatki poniesione na czesne związane z podyplomowymi studiami Zarządzania Systemami Jakości, które pozwoliłyby na zdobycie Certyfikatu Audytora Wewnętrznego w tej dziedzinie, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów oraz jakie inne szkolenia /studia/, kursy mogą być zaliczane jako koszty uzyskania przychodów.

Według Podatnika zdobycie dyplomów w tych specjalnościach przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności jego firmy na rynku usług, co przełoży się na szersze możliwości świadczenia usług na rynku przedsiębiorstw, gdzie działa. W związku z powyższym koszty poniesionego czesnego, związanego z tymi specjalistycznymi kursami powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z wyżej opisanej działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. ), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego wynika, iż nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy między wydatkiem a przychodem, tj. poniesienie wydatku musi mieć wpływ na na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Wobec powyższego podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo zaliczyć do kosztów ponoszonych w związku z działalnością, wydatki poniesione na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe, jeżeli są one niezbędne przy prowadzeniu działalności i służą wyłącznie osiągnięciu przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.Wskazać jednak należy, iż na podatniku jako na tym, który osiąga z działalności gospodarczej przychody z poniesienia określonych wydatków, spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami ( w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ) a osiąganym przychodem z tej działalności. Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady