Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik poprzez rachunek bankowy i pośrednika - brokera, z którym podatnik ma podpisaną umowę o świad... - Interpretacja - ZDC/415/39/LUG/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. ZDC/415/39/LUG/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik poprzez rachunek bankowy i pośrednika - brokera, z którym podatnik ma podpisaną umowę o świadczenie usług polegających na otwieraniu i zamykaniu wskazanych przez podatnika pozycji, rozlicza się z przeprowadzanych transakcji na rynku walutowym. Transakcje przeprowadzane są w złotych polskich, zaś na koniec roku podatnik otrzymuje od swojego brokera informację PIT-8C.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej zwanej "updof", od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Co należy rozumieć pod pojęciem instrumentów finansowych, wyjaśnia nam art. 3a ustawy z dnia 21 sirepnia 1997r. prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (tekst jednolity - Dz.U. z 2002r. Nr 49, poz. 447 ze zm.). Do tego typu należą również transakcje na rynku FOREX dotyczącego rynków walutowych.

Na podstawie art. 30b ust.2 pkt 3 updof dochodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a updof, który mówi, ze nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4 updof, nie powiększą wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 30b ust. 4 updof, przepisów art. 30b ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikająca następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle art. 30b ust. 5 updof dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 - według progresywnej skali podatkowej oraz wymienionych w art. 30c, czyli jednolitej 19% stawki stosowanej przez podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z art. 39 ust. 3 updof, przedsiębiorcy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku osiągnięcia dochodu, o którym mowa w art. 30b updof, są obowiązani przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania (pobytu) podatnika imienną informację o wysokości tego dochodu (PIT-8C).

Zgodnie z art. 30b ust. 6 updof, po zakończeniu roku, podatnik jest zobowiązany w terminie do 30 kwietnia, wykazać w odrębnym zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) - na druku PIT-38, dochody uzyskane w roku podatkowym z w/w tytułu, tj. odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i obliczyć należny podatek dochodowy, który wynosi 19% od uzyskanego dochodu.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia samego faktu opodatkowania podatkiem dochodowym, ani jego wysokości od sposobu uzyskiwania dochodów. Nie ma znaczenia dla celów podatkowych czy dokonane operacje na instrumentach finansowych były dokonane za pośrednictwem banku, telefonu, czy internetu. Jeżeli w ich wyniku powstał dochód, jest on przedmiotem opodatkowania na zasadach określonych w w/w przepisach.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto