P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF/415-39/05/JM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. DF/415-39/05/JM, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 05.07.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 06.07.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu poniesionych wydatków na remont budynku mieszkalnego stanowiącego własność małoletniej córki

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 20.07.2005 r. i 07.09.2005 r., jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Pan i małżonka jesteście przedstawicielami ustawowymi małoletniej córki, której w 2003 roku babcia darowała udział wynoszący #189; część w prawie własności nieruchomości, tj. działki zabudowanej domem mieszkalnym wymagającym przeprowadzenia remontu. Ze sporządzonego na tę okoliczność aktu notarialnego wynika, że do dnia uzyskania przez obdarowaną pełnej zdolności do czynności prawnych zobowiązali się Państwo ponosić wszelkie zobowiązania podatkowe i koszty utrzymania nieruchomości. W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość odnośnie prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu poniesionych wydatków na remont budynku mieszkalnego stanowiącego własność małoletniej córki. Uważa Pan, że przysługuje mu prawo do ulgi mieszkaniowej z tytułu wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego stanowiącego własność małoletniej córki.

Zgodnie z 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz.176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle zapisu art.27a ust.6 pkt1 powołanej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Jednym z warunków odliczenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednak oczywistym jest, iż uprawnienie osoby do zajmowanego danego budynku bądź lokalu mieszkalnego musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Za taki tytuł uważa się między innymi: akt własności, decyzję administracyjną, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, umowę podnajmu lub poddzierżawy, dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż budynek mieszkalny, którego remont zamierza Pan przeprowadzić, jest własnością małoletniej córki. Tytuł prawny do budynku mieszkalnego posiada więc małoletnia córka, zaś Pan jest jedynie jej ustawowym przedstawicielem. Oznacza to, iż nie spełnia Pan podstawowego warunku uprawniającego do skorzystania z przedmiotowego odliczenia, jakim jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego, wobec czego brak podstaw do dokonania odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych na remont budynku mieszkalnego, którego właścicielem jest małoletnia córka.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie podziela Pana zdania w sprawie możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej z tytułu wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego stanowiącego własność małoletniej córki i podkreśla, że prawo do ulgi przysługuje w związku z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie z tytułu wydatków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (obecnych lub przyszłych) jego dzieci, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie. Nie ma przy tym znaczenia, że ewentualne zwroty podatku, jakie otrzymałby Pan w związku z ulgą remontową, byłyby przeznaczone na remont budynku córki.

Urząd Skarbowy w Kartuzach