Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z Podmiotem X umowę, której przedmiotem jest świadczenie przez Spółkę usług ... - Interpretacja - 1472/RPŁ/415-49/05/PK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. 1472/RPŁ/415-49/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z Podmiotem X umowę, której przedmiotem jest świadczenie przez Spółkę usług w zakresie kierowania i nadzoru nad budową autostrady A2. Działania Spółki wykonywane w ramach ww. umowy w 75% są finansowane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej w postaci unijnego Funduszu ISPA (od dn. 01.05.2004r. projekt jest kontynuowany jako element Funduszu Spójności). Środki na realizację zadań są przekazywane Spółce przez Podmiot X. Z tych środków Spółka finansuje m.in. wynagrodzenia pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy realizacji zadania określonego w umowie z Podmiotem X, a więc projektu na który przyznana została bezzwrotna zagraniczna pomoc. Spółka stoi na stanowisku, iż wypłacane tym pracownikom świadczenia są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.).

Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

    a)pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
    b)podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zgodnie z treścią powyższego przepisu Podmiot X należy traktować jako podmiot będący jedynie dysponentem środków pomocowych. W związku z tym beneficjentem pomocy będzie Spółka. Zważywszy na fakt, że Spółka zatrudnia pracowników w ramach i w celu wykonywania zadań finansowanych ze środków spełniających wymagania lit. "a" powyższego przepisu oraz że pracownicy ci bezpośrednio realizują te zadania, to kwoty wypłacane im z tego tytułu będą korzystały ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest wykazanie, iż zadania powierzone konkretnym pracownikom bezpośrednio służą realizacji projektu. Należy też wykazać, iż zapłata za wykonywanie tych zadań pochodzi ze środków pomocowych.

Reasumując, dochody osób fizycznych z tytułu wykonywania zadań bezpośrednio związanych z realizacją projektu finansowanego z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, będą korzystały ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 tylko i wyłącznie w części sfinansowanej ze środków Funduszu Spójności.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie