POSTANOWIENIE - Interpretacja - DZ/415-0034/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. DZ/415-0034/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie kosztów uzyskania przychodów związanych jednocześnie z przychodami opodatkowanymi i zwolnionymi z podatku dochodowego od osób fizycznych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.05.2005r. uzupełnionym w dniu 20.06.2005r. wystąpiła Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie kosztów uzyskania przychodów związanych jednocześnie z przychodami opodatkowanymi i zwolnionymi z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychody, które uzyskuje Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie tłumaczenia częściowo są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w części zaś zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ponosi Pani koszty uzyskania przychodów, które dotyczą przychodów, od których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami zwolnionymi i nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów na poszczególne źródła.

Z uwagi na powyższe w złożonym wniosku zadała Pani pytania: jak rozliczać koszty uzyskania przychodów związane jednocześnie z przychodami opodatkowanymi jak i zwolnionymi z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponadto czy w sytuacji, gdy przychody opodatkowane i zwolnione występują w jednym miesiącu proporcje tę należy ustalić wyłącznie w tym miesiącu, czy też w trakcie roku ustalać ją narastająco pomimo tego, że w następnych okresach występować będzie wyłącznie sprzedaż opodatkowana i koszty jej dotyczące.

Uważa Pani, że z powodu występowania incydentalnie sprzedaży zwolnionej z opodatkowania zasadne jest ustalenie udziału procentowego kosztów wyłącznie w miesiącu, w którym taka sprzedaż wystąpiła.

Pojęcie kosztu określone zostało w treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Jednocześnie na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę tę, zgodnie z art. 22 ust. 3a, stosuje się również ? jak to ma miejsce w Pani przypadku - gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2.

Ustawodawca ustanowił zatem, że nie jest możliwe dowolne potrącanie kosztów uzyskania przychodu, w sytuacji gdy podatnik osiąga dochody podlegające opodatkowaniu i dochody wolne od opodatkowania. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodu ustala się:

  • dla obliczenia dochodu zwolnionego (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.) - w wysokości wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodu z działalności objętej zwolnieniem oraz w części wydatków wspólnych (obliczonej zgodnie z zasadą zawartą w cyt. art. 22 ust. 3), poniesionych w celu uzyskania przychodu zarówno z działalności nieobjętej zwolnieniem z podatku jak i zwolnionej,
  • dla obliczenia dochodu do opodatkowania z działalności nieobjętej zwolnieniem z podatku ? w wysokości wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodu z działalności nieobjętej zwolnieniem oraz w części wydatków wspólnych (obliczonej zgodnie z zasadą zawartą w cyt. art. 22 ust. 3), poniesionych w celu uzyskania przychodu zarówno z działalności nieobjętej zwolnieniem z podatku jak i zwolnionej.

W związku z powyższym zasada zawarta w art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. będzie miała zastosowanie wyłącznie do kosztów, co do których nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła.

Mając na uwadze powyższe przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku