Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - Pdf-415/28/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. Pdf-415/28/2005, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 9a ust. 1, i art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 1.07.2005 r. (data wpływu 4.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 1.07.2005 r. zwrócił się pan do tutejszego Urzędu z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Stan faktyczny przedstawił pan następująco:

W 2005 r. prowadzi pan działalność gospodarczą - usługi budowlane opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5 %. Miejsce pana stałego zamieszkania i pobytu to teren Polski, natomiast na terenie Niemiec świadczy pan wyłącznie usługi na położonych tam nieruchomościach, prace na jednej nieruchomości trwają krócej niż 12 miesięcy oraz na terenie Niemiec nie posiada pan stałej placówki (zakładu). Zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zaś na podstawie art. 7 ust. 1 umowy z dnia 14.05.2003 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90) wynika, iż zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim umawiającym się państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. W rozumieniu art. 5 ust. 1, 2 i 3 niniejszej umowy wyrażenie zakład oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie zakład obejmuje w szczególności:

  1. miejsce zarządu,
  2. filię,
  3. biuro,
  4. fabrykę,
  5. warsztat i
  6. kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.

Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, iż prowadzona działalność gospodarcza w Niemczech nie jest prowadzona w formie zakładu. W związku z powyższym w oparciu o postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przychody osiągnięte przez pana w Niemczech podlegać będą opodatkowaniu w Polsce na podstawie ustawy z dnia 20.11.1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5 %.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę uzyskania przychodu z wykonywanej działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty. Zgodnie zaś z art. 14 ust. 1a ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem ich faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy w Krośnie