W roku 1998 nabyła Pani w drodze publicznej subskrypcji akcje imienne serii J spółki X. Prawo do nabycia powyższych akcji przysługiwało wyłącznie pra... - Interpretacja - 1409/PDF/413-i-23/05/MW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. 1409/PDF/413-i-23/05/MW, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W roku 1998 nabyła Pani w drodze publicznej subskrypcji akcje imienne serii J spółki X. Prawo do nabycia powyższych akcji przysługiwało wyłącznie pracownikom oraz członkom zarządów spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej, członkom Rad Nadzorczych i dyrektorom i głównym księgowym. W 2004r. podatniczka dokonała sprzedaży akcji. Zdaniem podatnika od nabytych w 1998r. akcji w publicznej subskrypcji, a sprzedanych w 2004r. na rynku giełdowym nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.)za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Stosownie do art. 19 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), po 31 grudnia 2003r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit.b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r. pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 52 ust. 1 pkt. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od 01.01.2001r. do 31.12.2003r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Z w/w przepisów wynika, że dochód uzyskany ze zbycia w 2004r. akcji nabytych a giełdzie papierów wartościowych na podstawie oferty publicznej lub regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 stycznia 2004r. nie będzie opodatkowany.

Jeżeli osoba fizyczna spełniałaby powyższe przesłanki, miałaby prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, w myśl powyżej cytowanych przepisów podatkowych.Z informacji zawartych we wniosku wynika, że podatnik nabył akcje serii J Spółki X w 1998r. Prawo nabycia akcji przysługiwało wyłącznie pracownikom i osobom wchodzącym w skład spółek należących do Grupy kapitałowej spółki. W roku 2004 podatnik dokonał sprzedazy akcji.

Aby rozstrzygnąć , czy akcje które podatnik nabył w powyższy sposób spełniają przesłankę ustawową uprawniającą do zwolnienia podatkowego (art. 52 pkt. 1 lit.b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy ustalić czy zostały one nabyte w ofercie publicznej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi - publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej publicznym obrotem, jest proponowanie nabycia akcji lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzstaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczoego adresata.

Pojęcie "oferta" wynikająca z art. 66 par. 1 kodeksu cywilnego, a także określone w słowniku języka polskiego oznacza oświadczenie woli jednej ze stron przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu. Charakter "publicznej" oferty oznacza jej skierowanie do blizej nie określonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedstawionej oferty. Mówiąc o publicznym charakterze oferty publicznej należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób do których jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie można mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21 lipca 1997r. Prawo o obrocie papirami wartościowymi.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego stoi na stanowisku, iż dochód z w/w sprzedaży podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązujacym w 2004r.

Urząd Skarbowy w Legionowie