1. Czy dochody Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy zakwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest pozarolni... - Interpretacja - ILPB1/415-616/11-3/AGr

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2011, sygn. ILPB1/415-616/11-3/AGr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

1. Czy dochody Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy zakwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, która może być opodatkowana stawką liniową?
2. Czy w związku z uzyskiwanymi dochodami z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca jest zobowiązany w trakcie roku do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy?
3. Czy w dacie wypłaty przypadającego Wnioskodawcy udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej (dywidendy") powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 21 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w przedmiocie zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej zwany również akcjonariuszem) jest akcjonariuszem (osobą fizyczną) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. (dalej zwaną również spółką). Wnioskodawca jako akcjonariusz partycypuje w zysku spółki i zgodnie z ustalonym udziałem w zysku ustala swoje przychody i koszty.

W trakcie roku Wnioskodawca odprowadza zaliczki na podatek dochody w każdym miesiącu, w którym powstaje dochód do opodatkowania, bowiem Zainteresowany uznał, że jest to dochód z działalności gospodarczej. Ostatecznie uzyskany w roku podatkowym dochód Wnioskodawca uwzględnia w rozliczeniu rocznym PIT-36L, bowiem Zainteresowany złożył oświadczenie o rozliczaniu dochodów podatkiem liniowym (19%), zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wypadku osiągnięcia przez spółkę zysku i podzielenia go na mocy uchwały walnego zgromadzenia, akcjonariuszom zostaje wypłacony przypadający na niego udział w zysku spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: dywidenda"). Dywidenda" ta stanowi podlegający opodatkowaniu przychód akcjonariuszy, aczkolwiek przychód ten opodatkowany jest na etapie wpłacanych co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy, a nie na moment jej wypłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dochody Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy zakwalifikować do przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, która może być opodatkowana stawką liniową...

  • Czy w związku z uzyskiwanymi dochodami z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca jest zobowiązany w trakcie roku do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy...
  • Czy w dacie wypłaty przypadającego Wnioskodawcy udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej (dywidendy") powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy...

  • Zdaniem Wnioskodawcy, dochody z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy uznać za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które mogą być opodatkowane stawką liniową.

    Wnioskodawca jest zobowiązany do odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy w związku z osiąganiem przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

    Podział zysku za dany rok obrotowy w części przypadającej na akcjonariusza i wypłata dywidendy" Wnioskodawcy przez spółkę komandytowo-akcyjną nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem dywidenda" stanowi składnik dochodu opodatkowanego już w formie zaliczek na podatek dochodowy za dany rok obrotowy.

    Uzasadnienie.

    Spółka komandytowo-akcyjna jest jedną ze spółek osobowych, co wprost wynika z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.); (dalej; KSH). Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, mają jednak zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Definicję spółki komandytowo-akcyjnej zawiera art. 125 KSH przepis ten stanowi, że spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

    Zdaniem Wnioskodawcy dochody z tytułu udziału w zyskach spółek komandytowo-akcyjnych należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Na podstawie art. 5b ust. 2 ww. ustawy w przypadku, gdy spółka niemająca osobowości prawnej (w tym spółka komandytowo-akcyjna) prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą wówczas również przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody ze źródła, jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza. W związku z powyższym akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Zgodnie z art. 8 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego wspólnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, rozliczania strat oraz ulg podatkowych.

    Interpretując przepisy prawa winno się w pierwszej kolejności uwzględniać wykładnię językową tychże przepisów. Dokonując takiej właśnie interpretacji art. 5b ust. 2 ww. ustawy, dojść można do jasnych i bezspornych wniosków, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej - a taką właśnie jest S.K.A., w której Wnioskodawca jest akcjonariuszem - przychody wspólnika (Zainteresowanego) z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przepis ten przesądza wyraźnie, że przychody Wnioskodawcy są z mocy samego prawa kwalifikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec braku przepisu szczególnego, który stanowiłby inaczej, powyższa zasada znajduje zastosowanie również w stosunku do akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowi dla wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający co do zasady opodatkowaniu według skali, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy w przypadku zamiaru zastosowania stawki liniowej.

    Podatnicy są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, co wynika z art. 9a ust. 2 ww. ustawy. Ponieważ Wnioskodawca spełnił obowiązek wskazany w powyższym przepisie i dokonał wyboru ryczałtowej formy opodatkowania przedmiotowych dochodów oraz złożył odpowiednie oświadczenie, wówczas uprawniony jest do opodatkowania 19 % podatkiem liniowym dochodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

    Powyższe zostało potwierdzone licznymi interpretacjami prawa podatkowego, np. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 lutego 2010 r., sygn. IPPB2/415-706/09-2/AK, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 września 2010 r., sygn. IPPB1/415-605/10-2/ES, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 grudnia 2010 r., sygn. IPPB1/415-995/10-3/MT, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 lutego 2010 r., sygn. ILPB2/415-1114/09-2/TR i inne.

    Wnioskodawca podziela też pogląd wyrażony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. akt l SA/GL 902/09), w którym zostało stwierdzone: W ocenie sądu unormowania zawarte w przepisach art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 2 pkt 1 tworzą pewną spójną i logiczną całość. Kompleksowo regulują zasady rozpoznawania przychodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę osobową zasady rozpoznawania udziału w zysku, kosztów uzyskania przychodów oraz strat.

    Analiza gramatycznej konstrukcji wskazanych unormowań pozwala na następujące wnioski:

    1. przychody uzyskiwane w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spółkę niemającą osobowości prawnej są przychodami jej wspólników pochodzącymi ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, przy czym art. 5b ust. 2 - wskazując na spółki pozbawione osobowości prawnej - nie wprowadza żadnego wyjątku wobec S.K.A., a w szczególności w stosunku do wspólnika będącego akcjonariuszem takiej spółki,
    2. przychody uzyskiwane w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę niemającą osobowości prawnej są określane proporcjonalnie do udziału w zysku poszczególnych wspólników (proporcje te wynikają najczęściej z podstawowego aktu ustrojowego spółki , a w razie braku takiego uregulowania, przyjmuje się równy udział wspólników w zysku spółki),
    3. przypisane poszczególnym wspólnikom przychody łączy się z ich innymi przychodami, uzyskanymi ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (tj. opodatkowany na zasadach ogólnych),
    4. proporcjonalnie do udziału w zysku spółki określa się na każdego ze wspólników koszty uzyskania przychodów (wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów i straty), poniesione przez spółkę niemającą osobowości prawnej w związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą,
    5. dane, o których mowa w pkt 3 i 4 stanowią podstawę obliczenia przypadającego na każdego ze wspólnika dochodu do opodatkowania.

    Uwzględniając powyższą sekwencję działań, należy stwierdzić, że dochodem wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w zakresie updof, jest rozliczona proporcjonalnie do jego udziału w zysku różnica między uzyskanym w ramach działalności gospodarczej spółki przychodem, a kosztami uzyskania przychodu. Ustawodawca nie wprowadził nadto w ustawie podatkowej żadnych podmiotowych wyjątków, pozwalających na odmienne traktowanie pod względem podatkowym akcjonariusza S.K.A.

    W szczególności literalna wykładnia art. 5b ust. 2 w związku z art. 8 ust. 1 oraz 8 ust. 2 pkt 1 updof nie pozwala na rozróżnienie formy i sposobu opodatkowania akcjonariuszy S.K.A. w stosunku do komplementariuszy tych spółek, czy też wspólników jakichkolwiek innych spółek osobowych. Przychody uzyskiwane przez wspólnika spółki, która nie ma osobowości prawnej, są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 updof."

    Mając na uwadze powyższe, z uwagi na to, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca jest obowiązany bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki należne są od dochodów osiągniętych w danym miesiącu. Wnioskodawca, w związku ze stosowaniem stawki liniowej, o której mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oblicza zaliczki miesięczne jako różnicę między podatkiem należnym od początku roku (który obliczany jest od sumy dochodów osiągniętych od początku roku do końca miesiąca, za który płatna jest zaliczka) a sumą należnych zaliczek od początku roku z możliwością pomniejszenia go o składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w art. 27b.

    W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że wypłata na rzecz akcjonariusza dywidendy" nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostanie zatem neutralna podatkowo, w takiej części, w jakiej stanowi składnik dochodu opodatkowanego już w formie zaliczek na podatek dochodowy w poprzednim roku. Dotyczy to również wypłat na poczet podziału. Przyjęcie odmiennego rozwiązania oznaczałoby podwójne opodatkowanie tego samego dochodu, który raz już został opodatkowany w ciągu roku z tytułu udziału w spółce osobowej. Powyższe potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt l SA/GL 211/09.

    Stanowisko to zbieżne jest również ze stanowiskiem organów podatkowych, że opodatkowanie dochodów z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej nie jest uwarunkowane faktyczną wypłatą tego zysku. Zatem bez względu na to, czy zysk zostanie akcjonariuszowi wypłacony, jest on zobowiązany w trakcie roku do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. IPPB1/415-168/09-3/EC, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 października 2008 r., sygn. ILPB2/415-439/08-2/JK).

    Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dochody z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy uznać za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które mogą być opodatkowane stawką liniową. W związku z tym Wnioskodawca jest zobowiązany do odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Podział zysku za dany rok obrotowy w części przypadającej na akcjonariusza i wypłata dywidendy" Wnioskodawcy przez spółkę komandytowo-akcyjną nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem dywidenda" stanowi składnik dochodu opodatkowanego już w formie zaliczek na podatek dochodowy za dany rok obrotowy.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo- akcyjna.

    Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 Kodeksu spółek handlowych). Z kolei art. 147 § 1 ww. ustawy stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

    Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

    1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
    2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

       - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

    W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Artykuł 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy).

    Stosownie do art. 9a ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

    W myśl art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

    W świetle cytowanych przepisów, uzyskane przez spółkę osobową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie, dla jej wspólnika - osoby fizycznej, dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy lub po spełnieniu przez podatnika warunków określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust. 1 tej ustawy, tj. 19% podatkiem, określanym potocznie jako podatek liniowy.

    Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

    W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

    Przypadający na wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej dochód powinien być ustalony na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.). Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

    W myśl przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f - 3h.

    Podatnicy, o których mowa ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

    1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
    2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
    3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

    Stosownie do przepisu art. 44 ust. 3f cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c (podatek w wysokości 19%), są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

    Zaliczki miesięczne, od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia (art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

    Natomiast obowiązek składania zeznań o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu został określony w art. 45 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

    Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązani są w terminie do dnia 30 kwietnia, składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

    Zatem akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku osiągnięcia przez spółkę dochodu z działalności gospodarczej w danym roku.

    Należy podkreślić, że na gruncie prawa podatkowego obowiązki akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej kształtowane są odrębnie od obowiązków akcjonariusza w spółce akcyjnej.

    Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

    Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów), w tym z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

    Jednakże dywidendy wypłacane przez spółkę komandytowo-akcyjną nie są dywidendami, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, czego konsekwencją jest brak obowiązku poboru podatku przez spółkę w związku z ich wypłatą.

    Spółkę komandytowo-akcyjną, pomimo podobieństw w wielu elementach do spółki akcyjnej odróżnia od niej brak osobowości prawnej. Wynika to bezpośrednio z art. 4 § 1 pkt 1 oraz art. 125 Kodeksu spółek handlowych. Spółka komandytowo-akcyjna, jako spółka osobowa nie podlega także podatkowi dochodowemu od osób prawnych - zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

    Zważywszy zatem, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest osobą prawną, akcjonariusze będący osobami fizycznymi nie mogą uzyskiwać z niej dochodu w postaci dywidend, o jakich mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Wniosek powyższy wypływa z gramatycznej wykładni cytowanych przepisów, odwołujących się do dochodów z dywidend oraz innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Brak osobowości prawnej spółki komandytowo-akcyjnej - w myśl koncepcji ustawodawcy - przesądza o braku możliwości kwalifikowania uzyskiwanych dywidend jako dywidend od osób prawnych (do czego odwołuje się wprost art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

    Dochód z dywidendy w spółce komandytowo-akcyjnej w rzeczywistości jest niczym innym jak dochodem spółki, który uprzednio wszyscy wspólnicy w tym akcjonariusze mieli obowiązek opodatkowywać w ciągu roku, jako dochód z działalności gospodarczej.

    Reasumując, dochody Wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej należy zakwalifikować do przychodu ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, który może być opodatkowany zgodnie z art. 30c, po spełnieniu warunków określonych w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Wnioskodawca w związku z uzyskiwanymi dochodami z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej zobowiązany jest w trakcie roku do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Konsekwencją powyżej dokonanej kwalifikacji prawnej w stosunku do uzyskiwanego przez Wnioskodawcę, jako akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej przychodu z tytułu udziału w zysku spółki, wykonywanego przez wypłatę dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, brak jest obowiązku jego opodatkowania, gdyż zysk ten winien być opodatkowany przez Zainteresowanego w ciągu roku podatkowego jako przychód z działalności gospodarczej. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

    Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

    Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, w przedmiocie zaistniałego stanu faktycznego rozstrzygnięto w dniu 20 lipca 2011 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-616/11-2/AGr.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

    Referencje

    ILPB1/415-616/11-2/AGr, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu