sprzedaż nieruchomości nabytej w części w drodze spadku i w części w drodze zniesienia współwłasności oraz wydatkowanie uzyskanego przychodu na realiz... - Interpretacja - IBPBII/2/415-1316/10/ŁCz

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2011, sygn. IBPBII/2/415-1316/10/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

sprzedaż nieruchomości nabytej w części w drodze spadku i w części w drodze zniesienia współwłasności oraz wydatkowanie uzyskanego przychodu na realizacje własnych celów mieszkaniowych na terytorium Wielkiej Brytanii

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 09 grudnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 03 lutego 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania oraz możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości (pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania oraz możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 21 stycznia 2011r. Znak: IBPB II/2/415-1316/10/ŁCz, IBPB II/2/415-1317/10/ŁCz wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 03 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Ojciec wnioskodawcy zmarł dnia 12 czerwca 2005r. Spadek po nim, zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 05 września 2005r., o stwierdzenie nabycia spadku, na podstawie ustawy nabyli wprost: żona oraz troje dzieci (w tym wnioskodawca) - po 1/4 części w stosunku do całości spadku.

W skład spadku po ww. zmarłym weszły wyłącznie udziały w nieruchomościach lokalowych opisanych w ust. I pkt 1, 2 i 3 aktu notarialnego z dnia 26 października 2010r. W szczególności w skład spadku wchodził samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,53 m2, z własnością którego związany jest udział we współwłasności działki oraz we współwłasności niewydzielonych części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony w 2011/100000 częściach, a także przynależne do wyżej wymienionego lokalu pomieszczenie gospodarcze o powierzchni użytkowej 2,65 m2, z własnością którego związany jest udział we współwłasności działki oraz we współwłasności niewydzielonych części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony w 113/100000 części.

Sprawa podatku od spadków i darowizn po wyżej wspomnianym spadkodawcy została w całości uregulowana, dowodem czego są przedłożone notariuszowi przed zawarciem aktu notarialnego, trzy zaświadczenia o uregulowaniu ww. podatku.

W wyniku powyższego wnioskodawca stał się współwłaścicielem powyższej nieruchomości w udziale wynoszącym 1/8 części. Następnie, na mocy aktu notarialnego z dnia 26 października 2010r. spadkobiercy dokonali nieodpłatnego działu spadku oraz zniesienia współwłasności nieruchomości lokalowych wchodzących w skład spadku w ten sposób, że w szczególności nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,53 m2 oraz nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal niemieszkalny o powierzchni użytkowej 2,65 m2 - otrzymał na wyłączną własność wnioskodawca. W wyżej wskazanym lokalu mieszkalnym zameldowany jest wnioskodawca (od 2005r.) i jego żona.

Nie wcześniej, niż w roku 2011 wnioskodawca zamierza zbyć w formie sprzedaży nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,53 m2 oraz nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal niemieszkalny o powierzchni użytkowej 2,65 m2. Następnie, jednak nie później, niż w roku 2012, wnioskodawca zamierza przychód uzyskany w wyniku przeprowadzenia planowanej powyższej transakcji, w całości, przeznaczyć w charakterze wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu stosownych przepisów prawa, a na brakującą mu kwotę uzyskać kredyt.

Z uwagi na fakt, iż wnioskodawca wraz z żoną i małoletnimi dziećmi od kilku lat, począwszy od 2006r. mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, przedmiotowych wydatków na własne cele mieszkaniowe zamierza dokonać na terytorium tegoż państwa będącego, podobnie jak Rzeczpospolita Polska, jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy w stosunku do 1/8 części przedmiotowej nieruchomości nabytej przez wnioskodawcę na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku brak jest w odniesieniu do wnioskodawcy obowiązku podatkowego w kontekście treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dniu 04 października 2005r. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)...

Czy w stosunku do 7/8 części przedmiotowej nieruchomości nabytej przez wnioskodawcę na podstawie działu spadku dokonanego w formie aktu notarialnego zastosowanie znajdzie w odniesieniu do wnioskodawcy ulga podatkowa oparta o przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu aktualnym (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)...

Zdaniem wnioskodawcy, w wyniku opisanego zdarzenia przyszłego stał się z dniem uprawomocnienia postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 05 września 2005r., stwierdzającego nabycie spadku po zmarłym spadkodawcy, które to uprawomocnienie Sąd stwierdził dnia 04 października 2005r. - współwłaścicielem nieruchomości opisanych w akcie notarialnym, w tym nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,53 m2 oraz nieruchomości stanowiącej samodzielny lokal niemieszkalny o powierzchni użytkowej 2,65 m2 - w udziale wynoszącym 1/8 części spadku. W związku z powyższym, jeżeli wnioskodawca, nie wcześniej, niż w 2011r., zbędzie w formie sprzedaży ww. nieruchomości, to zgodnie z argumentum a contrario z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dniu 04 października 2005r., stanie się to po upływie (liczonych na koniec roku kalendarzowego) 5 lat od dnia nabycia przez wnioskodawcę 1/8 własności przedmiotowych nieruchomości. W związku z powyższym nie powstanie obowiązek podatkowy od planowanej przez wnioskodawcę sprzedaży.

Wnioskodawca stał się z dniem 26 października 2010r., tj. z dniem zawarcia aktu notarialnego, współwłaścicielem także pozostałych części nieruchomości opisanych w akcie notarialnym, w udziale wynoszącym 7/8 części spadku w odniesieniu do nieruchomości. Wobec tego, jeżeli wnioskodawca, jednak nie wcześniej, niż w 2011r., zbędzie w formie sprzedaży nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 50,53 m2 oraz nieruchomość stanowiącą samodzielny lokal niemieszkalny o powierzchni użytkowej 2,65 m2, a następnie, jednak nie później, niż w 2012r. przychód uzyskany w wyniku przeprowadzenia planowanej powyższej transakcji, w całości lub w części, przeznaczy w charakterze wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu stosownych przepisów prawa, to zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu aktualnie obowiązującym, w odniesieniu do nabycia przez wnioskodawcę własności przedmiotowych nieruchomości w dalszych 7/8 częściach, w stosunku do powstałego obowiązku podatkowego znajdzie zastosowanie zwolnienie przedmiotowe w zakresie uzyskanego ze zbycia dochodu. Wobec powyższego zainteresowany wnioskodawca w takiej sytuacji będzie wolny od konieczności zapłaty daniny publicznoprawnej - w całości, lub w części odpowiadającej poniesionym wydatkom na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu stosownych przepisów prawa, jeżeli te wydatki będą niższe niż dochód uzyskany przez wnioskodawcę ze sprzedaży 7/8 części nieruchomości. Wyżej wymienione twierdzenie będzie zasadne, jeżeli powyższe przeznaczenie przychodu zostanie dokonane przez wnioskodawcę nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale także na obszarze dowolnego państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź Szwajcarii - w szczególności na terytorium Wielkiej Brytanii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie sposobu opodatkowania oraz możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości. W zakresie trzeciego z pytań dotyczącego kwestii opodatkowania zbytej nieruchomości na terytorium Wielkiej Brytanii wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Na wstępie należy zauważyć, iż wnioskodawca w złożonym wniosku ORD-IN w poz. B.3. wskazał jako swoje stałe miejsce zamieszkania miejscowość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast w treści opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że mieszka i pracuje na terytorium Wielkiej Brytanii. W związku z powyższym tut. Organ powziął wątpliwość jakie jest istotnie miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Kwestię tę usiłował wyjaśnić kierując wezwanie do pełnomocnika wnioskodawcy. Z treści uzupełnienia otrzymanego w odpowiedzi na wezwanie wynikały jednocześnie dwie sprzecznie ze sobą informacje: pełnomocnik wskazał na miejsce zamieszkania wnioskodawcy za granicą oraz podał adres wnioskodawcy na terenie Polski. Tym samym Organ udzielając niniejszej odpowiedzi kierował się adresem zamieszkani jakim opatrzony został formularz ORD-IN, który był jednocześnie adresem jaki znalazł się bezpośrednio pod nazwiskiem wnioskodawcy w uzupełnieniu wniosku nadesłanym przez pełnomocnika. Dodatkowo należy wskazać, że z wniosku nie wynikało, iż wnioskodawca ma wątpliwości co do ustalenia swojego adresu zamieszkania, stąd Organ poprzestał na wskazaniu wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić jednak należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku nabycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku czyli śmierć spadkodawcy.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Tak więc dniem nabycia spadku przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców jest data śmierci spadkodawcy. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich, z chwilą otwarcia spadku, nabywa ułamkowo oznaczony udział spadkowy (odpowiednie udziały w przedmiotach należących do spadku), a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku. Nie zmienia to jednak faktu, że w wyniku działu spadku udziały w spadku mogą zmieniać właścicieli.

Natomiast odnosząc się instytucji zniesienia współwłasności, należy wskazać, że współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegająca na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy). W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z nimi każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan majątku osobistego.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca nabył udział wynoszący 1/8 w nieruchomości w 2005r. w drodze spadku po zmarłym w dniu 12 czerwca 2005r. ojcu.

W 2010r. w drodze działu spadku i zniesienia współwłasności wnioskodawca otrzymał własność całej przedmiotowej nieruchomości w postaci lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 50,53 m2, z własnością którego związany był udział we współwłasności działki oraz we współwłasności niewydzielonych części wspólnych budynku, z którego został wydzielony tj. udział 2011/100000, a także przynależne do wyżej wymienionego lokalu pomieszczenie gospodarcze o powierzchni użytkowej 2,65 m2, z własnością którego związany jest udział we współwłasności działki oraz we współwłasności niewydzielonych części wspólnych budynku, z którego lokal został wydzielony w 113/100000 części. W 2011r. wnioskodawca zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, iż dokonanie w 2011r. sprzedaży nieruchomości w odniesieniu do wynoszącego 1/8 udziału nabytego w 2005r. nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, a tym samym nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż przychód uzyskany przez wnioskodawcę ze sprzedaży nieruchomości, w części odpowiadający udziałowi, jaki nabył w spadku w 2005r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem w chwili sprzedaży nieruchomości 1/8 przychodu, jaki wnioskodawca uzyska w 2011r. z tej sprzedaży w ogóle nie będzie stanowiła dla niego źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Opodatkowaniu natomiast podlegać będzie udział nabyty w 2010r. w drodze działu spadku i zniesienia współwłasności w części przekraczającej udział spadkowy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w drodze działu spadku wnioskodawca otrzymał w nieruchomosciach udział większy niż przysługiwał mu w całym spadku.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej do przychodu osiągniętego od dnia 01 stycznia 2009r.

I tak stosownie do art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6d ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2009r., wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b) - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Na podstawie art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 21 ust. 27 ww. ustawy, w przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Dodatkowo ustawodawca w art. 21 ust. 29 ww. ustawy wskazuje, iż w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Należy również wskazać, iż przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30). Innymi słowy, przepis ten ma zapobiec sytuacjom, kiedy podatnik dwukrotnie z stosunku do tego samego przychodu korzystałby z ulg lub zwolnień.

Stosownie do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Tak więc w sytuacji, gdy zbycie wynoszącego 7/8 udziału w nieruchomości nabytego w 2010r. nastąpi przed 01 stycznia 2016r. dochód uzyskany z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu 19% podatkiem, chyba że objęty zostanie zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie przewidziane w tym przepisie pozwala na wyłączenie z opodatkowania tej części dochodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków w osiągniętych przychodach z tej sprzedaży. W sytuacji gdy przychody z odpłatnego zbycia zostałyby w całości przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, uzyskany dochód w całości może korzystać ze zwolnienia.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w oparciu o zdarzenie przyszłe, biorąc pod uwagę brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 stwierdzić należy, iż wnioskodawca ma prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, jeżeli środki tak uzyskane przeznaczy na jeden z celów mieszkaniowych enumeratywnie wymienionych w tym przepisie. Nie ma żadnych przeszkód prawnych do tego aby wnioskodawca przeznaczył uzyskany przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na realizację własnych celów mieszkaniowych na terytorium Wielkiej Brytanii. Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009r., wynika wprost, że wnioskodawca może zrealizować własne cele mieszkaniowe w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Z konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006r. (Dz. U. z 2006r. Nr 250, poz. 1840) w art. 26 Wymiana informacji zapisana została podstawa prawna do uzyskania z Wielkiej Brytanii informacji podatkowych istotnych dla oceny przez Rzeczpospolitą Polską spełniania warunków do zwolnienia.

Podsumowując należy stwierdzić, iż odpłatne zbycie w 2011r. udziału w nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez wnioskodawcę w 2005r. w ogóle nie będzie stanowić dla niego źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem minie wtedy 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.). Natomiast opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu przez wnioskodawcę w 2010r. w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności, chyba że wnioskodawca weźmie pod uwagę brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 i skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przeznaczając uzyskane środki na jeden z celów mieszkaniowych enumeratywnie wymienionych w tym przepisie również na terytorium Wielkiej Brytanii.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Gdyby jednak okazało się, że wnioskodawca nie jest osobą, która ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski w świetle art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to niniejsza interpretacja jako dotycząca odmiennego zdarzenia w ogóle nie będzie miała do niego zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach