Podatnik ma zamiar dokonać odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego, przy założeniu, ze wszystkie ... - Interpretacja - PF-2/415/121/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.02.2005, sygn. PF-2/415/121/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik ma zamiar dokonać odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego, przy założeniu, ze wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z powyższej formy odliczenia zostaną spełnione. Kredyt budowlano-hipoteczny udzielony został we frankach szwajcarskich.

W związku z powyższym, podatnik pyta , jaką wysokość kredytu przyjąć jako podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podstawy obliczenia podatku z tytułu wydatków na spłatę odsetek od udzielonego kredytu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych .

Podatnik stoi na stanowisku, iż do wyliczenia wysokości kredytu jako podstawy określenia przysługującej kwoty odliczeń z tytułu wydatków na spłatę odsetek, powinien zostać zastosowany aktualny kurs franka szwajcarskiego.

Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika, iż podatnik zawarł z bankiem umowę o kredyt budowlano-hipoteczny, we frankach szwajcarskich.

Zauważyć należy, iż wartość udzielonego kredytu wynika z zawartej pomiędzy podatnikiem a kredytodawcą umowy . Zatem dla potrzeb ustalenia wysokości kredytu należy przyjąć kurs waluty z dnia podpisania umowy kredytowej.

Jednakże, w myśl art. 26b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, przy jednoczesnym spełnieniu warunków zawartych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy , iż powołany przepis 26b wskazuje, że odliczenie przysługuje ,między innymi, jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i terminy zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek).Zatem to nie podatnik określa , w jakiej wysokości poniósł wydatki na spłatę odsetek, i wg jakiego kursu waluty, lecz instytucja do tego uprawniona -czyli bank .

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, iż w świetle ust. 4 art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczeniu od podstawy obliczenia podatku podlegają wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia, od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10( w roku 2003 i w 2004 - kwota limitu wynosiła 189.000 zł).
W przypadku , gdy kredyt udzielony jest w kwocie wyższej niż 189.000 zł , wówczas podatnik odlicza proporcjonalnie część odsetek (189.000 zł : kwota udzielonego kredytu ). Proporcje te obowiązują przez cały czas spłaty odsetek .

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu