Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconego odszkodowania... - Interpretacja - DPD/005/04/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. DPD/005/04/2005, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconego odszkodowania tytułem zaspokojenia roszczeń pracownika. Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, ze spółka jako pracodawca rozwiązała z pracownicą umowę o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z jej winy. Na powyższe wypowiedzenie pracownica wniosła odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o zasądzenie na jej rzecz kwoty pieniężnej z powodu bezprawnego i bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę. W toku procesu została zawarta pomiędzy stronami ugoda w wyniku, której Spółka zobowiązała się wycofać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy oraz rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zapłacić kwotę 15.000 zł brutto tytułem całkowitego zaspokojenia roszczeń. W związku z powyższym spółka pyta czy w świetle art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłata odszkodowania podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy wypłacone odszkodowanie nie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z treści zawartej między stronami ugody sądowej wynika, że spółka zobowiązała się do wypłaty pracownicy 15.000,00 zł tytułem zaspokojenia roszczeń pracownika wynikających z łączącego strony stosunku pracy.

Przedmiotowe odszkodowanie jest świadczeniem związanym bezpośrednio ze stosunkiem pracy i stanowi przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu