Postanowienie - Interpretacja - PB/OPD/415-2/05/AR

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. PB/OPD/415-2/05/AR, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 I § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 11.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup biletu miesięcznego,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka od dnia 01.01.2005r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej, z której przychody opodatkowane są na zasadach ogólnych - książka przychodów i rozchodów. W chwili obecnej Podatniczka wykonuje usługi pielęgniarskie w Klinice Medycznej w Gdańsku i w związku z dojazdem do Gdańska, ponosi wydatek na zakup biletu miesięcznego w kwocie 105,00 zł miesięcznie.

Zdaniem Podatniczki wydatek na zakup biletu miesięcznego, jako związany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z pózn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wprawdzie przepis art. 22 ustawy nie zawiera ścisłego katalogu wydatków, które są traktowane jako koszty uzyskania przychodów, jednakże sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszystkie koszty poniesione przez podatnika, związane z uzyskiwaniem przez niego przychodów, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 23 ust. 1 powołanej ustawy.

Powyższe oznacza, że aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi:

  • pozostawać w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • być poniesiony, a fakt jego poniesienia musi być udokumentowany w sposób nie budzący wątpliwości;

Zatem użyty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot "wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż podatnik ma możliwość zaliczenia w koszty prowadzonej działalności do celów podatkowych wszelkie wydatki, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, i że poniesione wydatki mają wpływ na osiągnięcie przychodu, a ponadto, że nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem wykonywanej przez Podatniczkę działalności gospodarczej jest świadczenie usług pielęgniarskich poza miejscem Jej zamieszkania. W związku z koniecznością dojazdu Podatniczka ponosi wydatek na zakup biletu miesięcznego SKM w wysokości 105,00 zł miesięcznie.

W katalogu tzw. "kosztów negatywnych" wymienionym w art. 23 ust.1 ustawy, ustawodawca nie wymienia wydatków ponoszonych przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na dojazdy z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, a skoro wydatki ponoszone na dojazd do miejsca prowadzenia działalności są niezbędne, by usługi mogły być świadczone - brak jest przeciwwskazań, by wydatki te w świetle art. 22 ust. 1 ustawy mogły stanowić koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, w przedstawionym przez Podatniczkę stanie faktycznym uznać należy, iż poniesiony wydatek na zakup biletu miesięcznego na dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko uznać należy za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Wejherowie