POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/US37/ZI/117/MJ/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2005, sygn. 1437/US37/ZI/117/MJ/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 9.03.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004r. otrzymała Pani Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, według którego została Pani zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jednym z zaleceń zawartych w w/w orzeczeniu jest stosowanie aparatu słuchowego. Aparat słuchowy zakupiła Pani zgodnie z okazaną fakturą w 2004r.

Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, będzie Pani mogła odliczyć od dochodu zakup aparatu słuchowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnikowi przysługuje szereg odliczeń od dochodu z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 3, w/w ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się między innymi wydatki poniesione na:

- zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Z treści art. 26 ust. 7c wynika, że wydatki na cele określone w ust. 7a pkt 3, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W myśl art. 26 ust. 7d pkt 1 i 2 cytowanej ustawy, warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub czasowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

W związku z powyższym ma Pani prawo do dokonania odliczeń od dochodu z tytułu zakupu aparatu słuchowego.


Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek