Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) zwanej... - Interpretacja - US40-DF1/415-3/III/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.01.2005, sygn. US40-DF1/415-3/III/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą" osoby fizyczne jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z art. 4a powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabył Pan prawa autorskie oraz zawarł umowy wydawnicze z właścicielami wydawnictw w Niemczech i Rosji. Natomiast osoby zagraniczne uzyskiwały przychód w rozumieniu art. 18 ustawy tj. przychód z odpłatnego zbycia autorskich praw majątkowych oraz praw pokrewnych. Z tego tytułu Pan jako wypłacający należności odprowadził podatek, tak jakby umowy wydawnicze zawarte były z obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkującymi na terytorium Polski.
Pytanie Pana brzmi: czy postępowanie to było słuszne i czy nie dokonał Pan nadpłaty podatku z w/w tytułu.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a przychodów (...) z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw (...) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Powyższy przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowani, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.
Rzeczpospolita Polska posiada zawarte umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z Niemcami i Federacją Rosyjską tj.:

  1. umowę z dnia 18 grudnia 1972r. zawartą między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r., Nr 31, poz. 163 z późn. zm.).
  2. umowę z dnia 22 maja 1992 r. zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 125, poz. 569 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 w/w umowy zawartej między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec - opłaty licencyjne, pochodzące z Umawiającego się Państwa wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym drugim Państwie.
W związku z powyższym wypłacone przez Pana osobom zagranicznym mającym miejsce zamieszkania (lub siedzibę) w Niemczech należności z tytułu odpłatnego zbycia autorskich praw majątkowych oraz praw pokrewnych winny być opodatkowane w Niemczech.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 w/w umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej należności z tytułu praw autorskich i licencji, powstające w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Jednakże należności z tytułu praw autorskich i licencji mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz ustalony w ten sposób podatek nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto dochodu z tego tytułu.
W związku z powyższym wypłacone przez Pana osobom zagranicznym mającym miejsce zamieszkania (lub siedzibę) w Rosji należności z tytułu odpłatnego zbycia autorskich praw majątkowych oraz praw pokrewnych podlegają opodatkowaniu w Polsce, przy czym ustalony podatek nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto dochodu z tego tytułu.

Jednocześnie organ podatkowy zwraca uwagę na treść art. 29 ust. 2 ustawy zgodnie, z którym zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej "certyfikatem rezydencji".

Z przedstawionego przez Pana stanu sprawy nie wynika czy strona przedstawiła certyfikat rezydencji i w jakiej wysokości pobrał Pan podatek - nie można więc ustosunkować się co do poprawności jego naliczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola