1. Czy w przypadku prowadzenia dzialalnosci w drodze dropshippingu, przychodem Wnioskodawcy jest jedynie prowizja uzyskana za ww. posrednictwo?2. Cz... - Interpretacja - IPPB1/4511-413/16-2/ES

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2016, sygn. IPPB1/4511-413/16-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

1. Czy w przypadku prowadzenia dzialalnosci w drodze dropshippingu, przychodem Wnioskodawcy jest jedynie prowizja uzyskana za ww. posrednictwo?2. Czy usluga posrednictwa handlowego swiadczonego na rzecz uslugobiorcow z Chin powinna byc wskazana jako niepodlegajaca opodatkowaniu ?polskim VAT??3. Czy swiadczenie uslug posrednictwa w sprzedazy swiadczona na rzecz chinskiego kontrahenta jest poza zakresem obowiazku posiadania kasy rejestrujacej ?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z pozn. zm.) oraz ? 5 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wplywu) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie ustalenia opodatkowania przy swiadczeniu uslug posrednictwa handlowego w oparciu o model zwany dropshippingiem ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2016 r. zostal zlozony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku dochodowego od osob fizycznych w zakresie ustalenia opodatkowania przy swiadczeniu uslug posrednictwa handlowego w oparciu o model zwany dropshippingiem.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca, osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy, w przyszlosci zamierza prowadzic dzialalnosc gospodarcza w oparciu o model logistyczny sprzedazy przez Internet poprzez aukcje internetowe, badz ogloszenia na wlasnej stronie.Jednoczesnie, Wnioskodawca nie wyklucza podjecie dzialalnosci gospodarczej na innych plaszczyznach.

Dzialalnosc ta bedzie polegala na swiadczeniu uslug w zakresie posrednictwa w zakupie jednostkowych towarow miedzy klientem, a dostawca ktory znajduje sie na terytorium kraju trzeciego (spoza krajow Unii Europejskiej). Pojecie znane w ekonomii jako dropshipping. Sprzedaz pod nazwa dropshipping bedzie polegala na przeniesieniu procesu wysylki towaru na dostawce.

Wnioskodawca zaklada wstepnie, iz poczatkowo kazdorazowa wysylka nie przekroczy wartosci kwoty 10 euro (art. 55 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. prawo celne). W razie przekroczenia wszelkie koszty celne z tym zwiazane beda po stronie klienta, jako importera towaru. O tych zobowiazaniach klient bedzie informowany w regulaminie swiadczenia uslug dostepnym na profilu Wnioskodawcy.

Wnioskodawca oswiadcza iz:

  • Ma zamiar swiadczyc uslugi zwane posrednictwem handlowym.
    Nie bedzie i nie chce byc wlascicielem towaru.
    Nie bedzie importerem towaru i nie sprowadza towaru na wlasny rachunek ani w niczyim imieniu.
    Rola Wnioskodawcy bedzie posredniczenie w platnosciach i zamowieniach.
  • Zysk Wnioskodawcy stanowi roznica pomiedzy kwota otrzymana od klienta, a kwota przekazana dostawcy za poszczegolne transakcji.
    Zakupiony towar nigdy nie trafi do posrednika handlowego, lecz zawsze do klienta.
  • Jako posrednik, Wnioskodawca nie posiada fizycznie towaru w swojej firmie, a co za tym idzie, nie dysponuje dokumentem zakupu towaru, jakim jest faktura lub rachunek.
    Platnosci odbywac sie beda w formie elektronicznej.
    Nieujawnionym zostaje dostawca towaru - opcjonalnie.
    Warunki transakcji beda dostepne dla klienta w regulaminie Wnioskodawcy.

Procedura wygladalaby nastepujaco:

Wnioskodawca nawiazuje kontakt z dostawca z zagranicy.

  • Otrzymuje liste produktow, ceny, warunki itp.
  • Dostawca zleca Wnioskodawcy wystawienie produktow na aukcjach, badz w formie ogloszen na stronie Wnioskodawcy w uzgodnieniu, iz prowizja bedzie wyplacona Wnioskodawcy jedynie w przypadku sprzedazy.
    Klient konczy aukcje i dokonuje elektronicznej platnosci.
  • Wnioskodawca sklada zamowienie u dostawcy z zagranicy, dokonuje platnosci elektronicznej umniejszonej o wartosc prowizji i wskazuje na stronie Wnioskodawcy jako kupujacego klienta, ktory dokonal zakupu oraz jego adres jako adres odbiorcy.
  • Towar jest dostarczany bezposrednio do klienta z pominieciem osoby Wnioskodawcy. Wnioskodawca ; nie odpowiada za kwestie dokumentacyjne transakcji majacej miejsce pomiedzy dostawca a klientem w Polsce.
  • Wnioskodawca wystawia fakture dla dostawcy z zagranicy na wykonana przez siebie usluge na kwote bedaca roznica miedzy kwota zaplacona przez klienta, a kwota przekazana do dostawcy.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytania.

  1. Czy w przypadku prowadzenia dzialalnosci w drodze dropshippingu, przychodem Wnioskodawcy jest jedynie prowizja uzyskana za ww. posrednictwo...
  2. Czy usluga posrednictwa handlowego swiadczonego na rzecz uslugobiorcow z Chin powinna byc wskazana jako niepodlegajaca opodatkowaniu ?polskim VAT?...
  3. Czy swiadczenie uslug posrednictwa w sprzedazy swiadczona na rzecz chinskiego kontrahenta jest poza zakresem obowiazku posiadania kasy rejestrujacej ...

Odpowiedz w zakresie podatku dochodowego od osob fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedz w zakresie podatku od towarow i uslug zostanie udzielona odrebnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z trescia art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osob fizycznych (dalej rowniez ?ustawa pdof?, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegaja wszelkiego rodzaju dochody, z wyjatkiem dochodow wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodow, od ktorych na podstawie przepisow Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W mysl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze zrodel przychodow jest pozarolnicza dzialalnosc gospodarcza.

Stosownie do tresci art. 14 ust. 1 ustawy pdof, za przychod z dzialalnosci, o ktorej mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uwaza sie kwoty nalezne, chocby nie zostaly faktycznie otrzymane, po wylaczeniu wartosci zwroconych towarow, udzielonych bonifikat i skont U podatnikow dokonujacych sprzedazy towarow i uslug opodatkowanych podatkiem od towarow i uslug za przychod z tej sprzedazy uwaza sie przychod pomniejszony o nalezny podatek od towarow i uslug.

Na mocy art. 14 ust. lc ww. ustawy, za date powstania przychodu, o ktorym mowa w ust. 1, uwaza sie, z zastrzezeniem ust. le, lh i li, dzien wydania rzeczy, zbycia prawa majatkowego lub wykonania uslugi, albo czesciowego wykonania uslugi, nie pozniej niz dzien:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania naleznosci.

Wnioskodawca pragnie podkreslic, iz zamierza swiadczyc uslugi w zakresie posrednictwa handlowego m. in. przez aukcje internetowe w oparciu o model logistyczny zwany dropsippingiem. Wnioskodawca wskazal, ze towar nie bedzie stanowil jego wlasnosci, nie uzyska faktury VAT oraz rachunku potwierdzajacego zakup, nie bedzie rowniez importerem, nie sprowadza towaru na wlasny rachunek, ani w niczyim imieniu, zas jego udzial w transakcji ograniczy sie do posrednictwa w platnosciach i zamowieniach.

Z tego tytulu Wnioskodawca pobieral bedzie prowizje - roznice pomiedzy kwota przelana przelewem bankowym od klienta, a kwota przekazana do dostawcy.

W takim zatem przypadku przychodem o ktorym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy pdof. ktory powinien byc brany pod uwage przy ustalaniu podstawy opodatkowania bedzie kwota nalezna za wykonana usluge, tj. prowizja Wnioskodawcy.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego jest prawidlowe.

Majac powyzsze na wzgledzie, stosownie do art. 14c ? 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Plocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Plock.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie