Stosownie do treści art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - US. VI/I-415-174-VI/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. US. VI/I-415-174-VI/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do treści art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na pismo z dnia 22.10.2004 r., uzupełnione w dniach 05 i 08.11.2004 r. w sprawie odliczania darowizn przekazywanych w formie środków pieniężnych na rzecz Towarzystwa "P.", wpisanego do Rejestru Stowarzyszeń Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej pod numerem KRS.0000047361 na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 26.09.2001 r. sygn. sprawy OL VIII NS-REJ. KRS/7544/1/893 oraz na rzecz Uczniowskiego Klubu Sportowego"D." nie mające statusu organizacji pożytku publicznego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 w B., na podstawie decyzji Wojewody Olsztyńskiego z dnia 27.01.1995 r. znak KTS-V-4125-134/8/95, uprzejmie wyjaśnia.

W 2004 r. możliwość odliczania przez osoby fizyczne kwot przekazanych darowizn istnieje zarówno od dochodu jak i podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym darczyńcy. Odliczenia te są jednak obwarunkowane przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.).

Odliczenie od dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. "a" wg ustawy jak wyżej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r. odliczeniu od dochodu podatnika ustalonego zgodnie z przepisami ustawy, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

Odliczeniu podlega kwota faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł w roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia darowizny, o której mowa wyżej jest udokumentowanie jej dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ponadto stosownie do postanowień art. 26 ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za darowizny, o których mowa w ust. 1 pkt 9 nie uważa się wpłat, o które zmniejsza się podatek zgodnie z art. 27d lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 14 a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Odliczenie od podatku.

Zgodnie z art. 27 d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r,. jeżeli podatnik w terminie od 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest roczne zeznanie podatkowe, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania dokonał wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, to podatek dochodowy od osób określonych w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 i pomniejszony zgodnie z art. 27 a, art. 27 b i art. 27 c, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 6 ust 2 i 4, wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 zmniejsza się o kwoty dokonanych wpłat przy czym zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1% podatku należnego za rok podatkowy (art. 27 d ust. 2).

Zmniejszenie, o którym mowa ma zastosowanie gdy wpłaty są udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i nie zostały odliczone od przychodu (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 27d ust. 4).

Przepis art. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r. nr 96, poz. 873) stanowi, że: "Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są (ust. 22) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia z zastrzeżeniem ust. 4.

Działalność pożytku publicznego (ust. 3) może być prowadzona także przez:

  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego".

Zaznaczyć należy, że przepisów tej ustawy (ust. 4) nie stosuje się do:

  • partii politycznych:
  • związków zawodowych i organizacji pracodawców;
  • samorządów zawodowych;
  • fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, chyba że:

  1. przepisy odrębne stanowią inaczej,
  2. majątek tej fundacji nie jest w całości mieniem państwowym, mieniem komunalnym lub mieniem pochodzącym z finansowania środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych lub
  3. fundacja prowadzi działalność statutową w zakresie nauki, w szczególności na rzecz nauki;

  • fundacji utworzonych przez partie polityczne;
  • spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej.

Zatem, aby skorzystać z odliczenia od dochodu, darczyńca winien przekazać darowiznę na rzecz podmiotu prowadzącego działalność społecznie użyteczną i nie musi to być organizacja mająca status organizacji pożytku publicznego.

Jeśli darczyńca chce skorzystać z odliczenia od podatku zobowiązany jest zbadać, czy obdarowany podmiot jest organizacją mającą status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów art. 20, 21 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzącą działalność pożytku publicznego i czy została ona zarejestrowana w KRS.

Reasumując darczyńcy dokonujący wpłat odpowiednio udokumentowanych na rzecz Towarzystwa "P." czy Uczniowskiego Klubu Sportowego "D." mogą skorzystać z odliczenia od dochodu w swoich zeznaniach podatkowych, nie więcej jednak niż do kwoty 350 zł, gdyż obejmują swym zakresem działania zadania określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. zadania w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania oraz upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

Nie mogą zaś skorzystać z odliczenia od podatku, gdyż ww. jednostki nie są organizacjami pożytku publicznego.

Urząd Skarbowy w Olsztynie