Pismem z dnia 03.08.2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, prze... - Interpretacja - RO-XV/443/PDOF-452/90/US/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. RO-XV/443/PDOF-452/90/US/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 03.08.2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Od dnia 1 maja 2004 r. jest Pan podatnikiem od towarów i usług czynnym o którym mowa w art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zobowiązany jest Pan do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W dniu (...) postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) został Pan ustanowiony kuratorem firmy: (...) sp. z o.o., które to postanowienie się uprawomocniło w dniu (...)

Zwraca się Pan z pytaniem: czy jest Pan zobowiązany uzyskiwane przychody z tytułu wykonywania czynności kuratora ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Uzyskiwane przez Pana przychody jako kuratora powinny zostać zaliczone do źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) tj. działalności wykonywanej osobiście, co stanowi, iż nie ma Pan obowiązku ewidencjonowania uzyskiwanych z tego tytułu przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt. 9. W związku z tym, przychody uzyskiwane przez kuratorów z tytułu świadczenia określonych czynności na zlecenie sądu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 2 w związku z powołanym przepisem art. 13 pkt 6, tj. jako działalność wykonywana osobiście.

Natomiast zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów obowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą. Osoby osiągające przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście nie zostały również wymienione w ust. 2 tego artykułu, w którym to ustawodawca zobowiązał do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów również inne osoby, niż wymienione w ust.1. Dlatego też podatnik uzyskujący przychody z tytułu wykonywania czynności kuratora, jako działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy, nie ma obowiązku ewidencjonowania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku