P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DD/406-36/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. DD/406-36/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania emerytury zagranicznej
- postanawia uznać stanowisko Podatniczki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06 czerwca 2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek uzupełniony 05 sierpnia 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka posiada obywatelstwo polskie i angielskie. W 2002r zamieszkała na stałe w Polsce. Otrzymuje emeryturę krajowa wypłacaną przez ZUS oraz emeryturę zagraniczną z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii wypłacaną przez Bank Polska Kasa Opieki SA - Grupa PEKAO.
Podatniczka przedstawiła pogląd że Bank, realizujący wypłatę emerytury z Wielkiej Brytanii, nie powinien potrącać podatku w wysokości 19% emerytury, szczególnie po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Mając na względzie stan faktyczny oraz stan prawny, organ podatkowy informuje, że fakt przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej nie ma wpływu na sposób opodatkowania dochodów, gdyż zasady opodatkowania regulują umowy międzynarodowe dotyczące zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu dochodów.
Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, iż osoby fizyczne mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na pochodzenie źródeł przychodów.
Zgodnie z art. 4a w/w ustawy, powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.
Do dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii mają zastosowanie postanowienia umowy zawartej w Londynie dnia 16 grudnia 1976r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych /Dz.U. z 1978r. Nr 7, poz. 20/.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 w/w umowy, z zastrzeżeniem postanowień artykułu 19 emerytury i inne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, oraz jakakolwiek renta wypłacana takiej osobie mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie.Oznacza to, że emerytura zagraniczna otrzymywana z Wielkiej Brytanii przez osobę zamieszkałą w Polsce, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
W związku z powyższym Bank, który dokonuje wypłaty emerytur i rent z zagranicy stosuje przepisy art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż do poboru zaliczek miesięcznych zobowiązane są jako płatnicy, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent.
Stosownie do powołanych wyżej przepisów umowy oraz ustawy, Bank wypłacający Podatniczce emeryturę z zagranicy, zobowiązany jest jako płatnik do poboru zaliczek miesięcznych od wypłaconej emerytury.Otrzymywana przez Podatniczkę emerytura opodatkowana jest tylko w Polsce.
Podatniczka składając zeznanie podatkowe winna wykazać do opodatkowania emeryturę krajową ze źródeł przychodów położonych w Polsce oraz emeryturę zagraniczną ze źródeł przychodów położonych w Wielkiej Brytanii.
W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.

P O U C Z E N I E

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążą dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Chełmie