W dniu 29.06.2005r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca... - Interpretacja - AD-IB/415/4/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. AD-IB/415/4/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 29.06.2005r. Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z egzekwowaniem należnych kwot uzyskanych z tytułu sprzedaży dokonanej przez Podatnika w ramach spółki cywilnej i spółki jawnej.

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawca dochodzi na drodze sądowej do odzyskania należnych kwot od kontrahentów zlikwidowanych spółek . W piśmie Podatnik informuje ,że " od 1990 roku do 2002r. prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Od 2003r. działalność tę prowadził w ramach spółki jawnej, która w 2003r. uległa likwidacji. Obecnie , po likwidacji w 2003r .spółki jawnej , nadal toczą się sprawy sądowe dotyczące niezapłaconych należności. Po rozwiązaniu spółki jawnej toczące się sprawy , prowadzone w imieniu byłych wspólników , wymagały poniesienia kosztów takich jak wpis , koszty zastępstwa prawnego a toczące się postępowania mogą wykazać ,że należności będą nieściągalne ."

Stanowisko Podatnika:

Podatnik uważa, że obecnie, jako osoba fizyczna uzyskująca "przychody z różnych tytułów" i jako osoba fizyczna ponosząca wydatki związane z dochodzeniem należności od kontrahentów zlikwidowanych spółek, w których był wspólnikiem ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wpływających na wielkość aktualnie uzyskiwanego dochodu - wydatki związane z egzekwowaniem należności od kontrahentów zlikwidowanych spółek. Do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć także kwoty nieściągalne.

Ocena stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych/Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 , z póżn. zm./ dochodem ze źródła przychodów (..) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Z kolei przepis art. 22 ust.1 w/w ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Z przepisów tych wynika , iż przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych jest dochód rozumiany jako przychód z poszczególnego źródła pomniejszony o koszty jego uzyskania zdefiniowane w art. 22 ust.1 .Przy czym koszty uzyskania przychodów należy przyporządkować do tego źródła przychodów , z którymi dane wydatki są związane .Katalog źródeł przychodów zawiera art 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Ze stanu faktycznego wynika , że obecnie podatnik ponosi koszty związane z wyegzekwowaniem należnych kwot osiągniętych ze źródła przychodu wymienionego w pkt 3 art 10 ustawy tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kierując się zasadą , że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą , których celem jest osiągnięcie , zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, opisane w stanie faktycznym wydatki ,wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych wyłącznie ze źródłem przychodów jaką jest pozarolnicza działalność gospodarcza .Powyższe oznacza , że koszty związane z działalnością gospodarczą nie mogą zostać pokryte z dochodów uzyskiwanych z innych źródeł.

Możliwości zaliczenia powyższych kwot do kosztów uzyskania przychodów pozbawieni są także podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowy w oparciu o przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r.o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm. /.Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 2 w/w ustawy podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszenia przychodu .

Reasumując wymienione przez wnioskodawcę koszty wpisu i zastępstwa sądowego oraz kwoty ,których nieściągalność udokumentowana zostanie w sposób określony w przepisach art. 23 ust. 2 podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w przypadku osiągania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Grunwald informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald