Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0124/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.09.2005, sygn. BI/005-0124/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Pracownicy w trakcie podróży służbowej mają zapewnione częściowe wyżywienie, ponadto przysługuje im dieta w pełnej wysokości.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 21 ust.1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju z zastrzeżeniem ust.13.

W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990) dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 21 zł za dobę podróży.

Ponadto w myśl § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002r. dieta nie przysługuje jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Mając powyższe na uwadze w związku z faktem, ze przepisy wyżej powołanego rozporządzenia nie przewidują możliwości zmniejszenia diety w sytuacji, gdy pracownikowi zapewniono częściowe wyżywienie w przedstawionym stanie faktycznym wartość diet do wysokości 21 zł na dobę podróży nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Gdańsku