POSTANOWIENIE - Interpretacja - PG-2-415-29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. PG-2-415-29/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 czerwca 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 8 lipca 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

- postanawiam uznać stanowisko w nim zawarte w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 czerwca 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2005 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan biuro rachunkowe i w ramach tej działalności gospodarczej świadczy usługi rachunkowo-księgowe m.in. na rzecz podmiotu, z którym jest Pan jednocześnie związany umową o pracę na stanowisku dyrektora finansowego (w wymiarze pół etatu). Do dnia 28 lutego 2004 r. świadczył Pan usługi księgowe na rzecz zleceniodawcy na podstawie stosunku pracy. Zakresy zadań są ściśle określone w umowie o pracę i umowie z biurem rachunkowym. Jako dyrektor finansowy dba Pan o kształt polityki finansowej firmy, m.in. zarządza zobowiązaniami i należnościami, współpracuje z instytucjami finansowymi i kontrahentami, przeprowadza analizę źródeł finansowania i kontrolę przepływów pieniężnych. Natomiast do zadań biura rachunkowego należą: prowadzenie ksiąg handlowych i ustalanie wyniku finansowego, sporządzanie pełnej dokumentacji rozliczeń z budżetem z tytułu zobowiązań podatkowych, wprowadzanie danych do systemu finansowo-księgowego zleceniodawcy i sporządzanie sprawozdawczości statystycznej.

Zapytanie Pana dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej od dnia 1 stycznia 2006 r. podatkiem liniowym.

Pana zdaniem przysługuje mu takie prawo, gdyż zakresy obowiązków w ramach umowy o pracę i umowy o świadczenie usług są określone w poszczególnych umowach i nie pokrywają się, mimo iż są "częściami działalności finansowo-księgowej firmy". Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. , Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mają możliwość opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy tj. według stawki 19% podstawy obliczenia podatku. Prawa tego, w myśl art. 9a ust. 3 cyt. ustawy, pozbawieni zostali jednakże podatnicy, którzy uzyskują z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym na podstawie m.in. stosunku pracy.

Z powołanego przepisu wynika, że w 2006 r. podatkiem liniowym nie mogą być opodatkowane osoby świadczące usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy tożsame co do charakteru czynnościom, które wykonywane były w ramach stosunku pracy w roku 2005 lub będą w 2006.

Istotne dla rozstrzygnięcia jest zatem, czy czynności wykonywane w ramach stosunku pracy na stanowisku dyrektora finansowego odpowiadają usługom świadczonym przez Pana biuro rachunkowe na rzecz Pana pracodawcy.

W Pana przypadku zakresy czynności nie pokrywają się.

Usługi księgowe w ramach stosunku pracy świadczył Pan natomiast do dnia 28 lutego 2004 r.

Wobec tego ma Pan prawo opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej od roku 2006 podatkiem liniowym.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Informuję ponadto, że wniosek Pana w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym postanowieniem.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Interpretacja ta jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy