- Interpretacja - U.S.I/3.415-16/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. U.S.I/3.415-16/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego zapytania, wynika iż prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. W ramach jedoosobowej działalności gospodarczej zakupił Pan w dniu 24 lipca 2000 r. samochód ciężarowy marki LUBLIN o wartości netto 22.266,15 zł.Wartość początkową ustalono na podstawie faktury dokumentującej zakup samochodu.
Dla potrzeb nalicznia odpisów amortyzacyjnych dokonano wyboru liniowej metody amortyzacji przy zastosowaniu stawki 20%. Ponadto nadmienia Pan, iż w/w samochód ciężarowy chciałby wnieść jako wkład niepieniężny do Spółki cywilnej.

Stosownie do przepisu art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 w/cyt. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzonego do ewidencji (wykazu), z zastrzężeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle wyżej cytowanych przepisów, za wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do Spółki uważa się wartość ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia środka trwałego, nie wyższą jednak od jej wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż:- dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, o których mowa w art. 23 ust. 3a- 30 miesięcy.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim