Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. N... - Interpretacja - ŁUS-II-2-415/9/05/AG

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. ŁUS-II-2-415/9/05/AG, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości kosztów uzyskania przychodu potrącanych z wynagrodzenia wypłacanego kwartalnie w oparciu o art. 13 pkt 7, art. 22 ust. 2 pkt 1, art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące wysokości kosztów uzyskania przychodu potrącanych przy wypłacie kwartalnego wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki na podstawie art. 13 pkt 7, art. 22 ust. 2 pkt 1, art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Prezes Zarządu Spółki, z tytułu udziału w Zarządzie Spółki i wykonywania obowiązków z tym związanych, otrzymuje wynagrodzenie, które wypłacane jest kwartalnie. Spółka zwraca się z pytaniem, czy koszty uzyskania przychodu należy w tym przypadku naliczyć w wysokości 102,25 PLN, czy w wysokości trzykrotności tej kwoty, a więc 306,75 PLN za kwartał ?
Zdaniem wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu winny być naliczane za każdy miesiąc kwartału, a więc w wysokości 306,75 PLN.

Naczelnik Łódzkiego Skarbowego w Łodzi informuje, iż za przychód z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych - o czym stanowi art. 13 pkt 7 w/w ustawy.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów, z tytułu wyszczególnionego w art. 13 ust. 7 ustawy, określa art. 22 ust. 9 pkt 5 w/w ustawy w wysokości 102,25 PLN miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 227,00 PLN.

W związku z powyższym, jednorazowa wypłata świadczenia przysługującego za okres dłuższy, w myśl przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi dla podatnika przychód otrzymany w danym miesiącu, który należy pomniejszyć o miesięczną normę kosztów uzyskania przychodu określoną w ustawie. Nie jest istotne za jaki okres dokonywana jest wypłata, znaczenie ma bowiem moment jej dokonania. Powyższa regulacje będą jednak miały zastosowanie do osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W przypadku natomiast osób fizycznych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania zastosowanie mieć będzie art. 3 ust. 2a ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku Spółki jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąż natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.

Łódzki Urząd Skarbowy