Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. N... - Interpretacja - PD-1-415-23-04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2004, sygn. PD-1-415-23-04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiada na pismo z dnia 27.10.2004 r. znak: PWSZ/ROS/11/129/2004 (data wpływu do Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście 08.12.2004 r., data wpływu do tut. Urzędu 06.12.2004 r.) udziela niniejszej pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie Płatnika dotyczy prawa do opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych przez osoby będące obywatelami Kanady i Stanów Zjednoczonych, przybyłe do Polski na zaproszenie Szkoły celem nauczania języka angielskiego. Przybyłe osoby zatrudnione zostały przez Szkołę na podstawie umowy o pracę.

1) Dotyczy Kanady:
W umowie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej 4 maja 1987 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216) brak jest odrębnego uregulowania dotyczącego dochodów uzyskanych przez nauczycieli.
W związku z powyższym, w przedstawionej sytuacji, dotyczącej uzyskiwania dochodów przez nauczyciela na podstawie umowy o pracę zastosowanie znajdzie, art. 15 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczący dochód uzyskiwanych z pracy najemnej.
Zgodnie z art. 15 ust 1 tej umowy pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mającamiejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Z powyższego wynika, iż dochody uzyskane przez rezydenta Kanady z pracy wykonywanej na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce i opodatkowane winny być zgodnie z przepisami wewnętrznego prawa podatkowego Polski tj. zgodnie z ustawa z dnia 26 lipca 2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.)
Wyjątek od zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej w tym państwie, w którym praca jest wykonywana, przewidziany w art. 15 ust 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania gdyż wynagrodzenie wypłacane jest przez Szkołę tj. przez pracodawcę z siedzibą w Polsce.

2) Dotyczy Stanów Zjednoczonych:
W umowie między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178)opodatkowanie dochodów nauczycieli uregulowane zostało w art. 17.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 tej umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium jednego Umawiającego się Państwa jest zaproszona przez Rząd drugiego Umawiającego się Państwa, jego jednostkę administracyjną lub jej władzę terenową, przez uniwersytet lub inną uznaną instytucję dydaktyczną tego drugiego Umawiającego się Państwa na przewidywany okres nie przekraczający 2 lat celem nauczania lub uczestniczenia w pracach badawczych lub w obu celach na uniwersytecie lub innej uznanej instytucji dydaktycznej i jeżeli taka osoba przybywa do tego drugiego Umawiającego się Państwa przede wszystkim w tym celu, to jej dochód z pracy dydaktycznej lub badawczej na takim uniwersytecie lub innej instytucji dydaktycznej będzie wyłączony spod opodatkowania przez to drugie Umawiające się Państwo przez okres nie przekraczający 2 lat od dnia przyjazdu do tego drugiego Umawiającego się Państwa.
Z wyżej cytowanego artykułu wynika, że aby rezydent Stanów Zjednoczonych przybywający do Polski mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania jego dochodów w Polsce, przewidzianego w art. 17 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, spełnionych musi zostać łącznie kilka warunków:
1. Zaproszenie musi zostać wystawione, między innymi, przez uznaną instytucję dydaktyczną
2. Z zaproszenia (lub ewentualnie innych dokumentów) winno wynikać, że dana osoba została zaproszona na okres przewidywalny, nie przekraczający dwóch lat.
3. Celem określonym w zaproszeniu ma być nauczanie (lub prace badawcze).
4. Głównym celem wizyty ma być nauczanie (lub prace badawcze)
5. Zachowane musi zostać następstwo czasowe tj. najpierw osoba ma otrzymać zaproszenie, a dopiero później ma nastąpić przybycie takiej osoby do kraju.

Jeżeli rezydent Stanów Zjednoczonych spełnia wszystkie wymienione warunki to zastosowanie znajduje art. 17 ust 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i dochody takiego rezydenta z nauczania lub pracy badawczej zostają zwolnione z opodatkowania w Polsce przez okres dwóch lat od dnia przybycia do Polski.
Jeżeli wymienione warunki nie zostają spełnione wszystkie łącznie, to artykuł 17 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie znajduje zastosowania i dochody z nauczania (pracy badawczej) wykonywanej w Polsce na podstawie umowy o pracę zostają opodatkowane w Polsce od pierwszego dnia uzyskiwania tych dochodów - stosownie do art. 16 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania regulującego opodatkowanie dochodów z pracy najemnej (wyjątek od zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej w tym państwie, w którym praca jest wykonywana, przewidziany w art. 16 ust. 2 umowy podobnie jak w przypadku Kanady nie ma tutaj zastosowania gdyż wynagrodzenie wypłacone jest przez Szkołę czyli podmiot mający siedzibę w Polsce).

Opodatkowanie w takim przypadku odbywa się zgodnie z wewnętrznym prawem podatkowym Polski tj. zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego przez Szkołę stanu faktycznego nie można jednoznacznie stwierdzić czy przybyły obywatel Stanów Zjednoczonych do Polski spełnia wszystkie warunki określone w art. 17 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jedynie, że na pewno spełniony został warunek wymieniony jako pierwszy tj. wystawienie zaproszenia przez uznaną instytucję naukową.W związku z powyższym tut. Organ, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, nie ma możliwości dokonania jednoznacznego rozstrzygnięcia co do zwolnienia z opodatkowania dochodów obywatela Stanów Zjednoczonych i ograniczył się do podania warunków, które muszą zostać spełnione aby dochody takie podlegały zwolnieniu.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu