Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarcza w zakresie usług stolarskich i opodatkowany jest w formie karty podatkowej. Z uwagi na brak zamówień, zł... - Interpretacja - PD 415-60/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. PD 415-60/05, Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarcza w zakresie usług stolarskich i opodatkowany jest w formie karty podatkowej. Z uwagi na brak zamówień, zły stan zdrowia oraz kłopoty rodzinne, które wymagały poświęcenia rodzinie dużo czasu zgłaszał przerwy w prowadzeniu działalności.
Zasady i tryb zgłaszania przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej reguluje art. 34 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami/. Zgodnie z cytowanym przepisem nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwający nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy przerwa w prowadzeniu działalności jest spowodowana chorobą, wtedy podatnik zawiadamia o przerwie wynikającej ze zwolnienia lekarskiego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.
Ponieważ podatek dochodowy zawsze obliczany jest za okres roczny, to w sytuacji, gdy przerwa w działalności gospodarczej obejmuje swym zasięgiem okres roku następnego podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia przerwy w następnym roku najpóźniej w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu