Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. - Interpretacja - PDI/415-9/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.08.2004, sygn. PDI/415-9/2004, Urząd Skarbowy w Bolesławcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z opisanego stanu faktycznego w piśmie z dnia 2 lipca 2004 roku nie wynika czy dzieci są pełnoletnie. Jeżeli dzieci nie są pełnoletnie to zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zmianami), zarząd majątkiem dziecka podlega sądowej kontroli. W szczególności Rodzice nie mogą bez zezwolenia Sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko (art. 101 § 3 tej ustawy). Ponadto żaden z rodziców nie może reprezentować dziecka między innymi przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców (art. 98 § 2 pkt 2 tej ustawy).

Z treści opisanego stanu faktycznego należy domniemywać, że nie nastąpił dział spadku i nieruchomość ta objęta jest wspólnością majątku spadkowego do której to wspólności stosownie do art. 1035 k.c. oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 105 i następne kc) z zachowaniem przepisów dotyczących wspólności majątku spadkowego i działu spadku.

W związku z powyższym w przypadku gdy dzieci są niepełnoletnie wymagana będzie zgoda na rozporządzenie udziałami dzieci na zasadach określonych przez Sąd rodzinny i opiekuńczy. Określenie zasad zarządu majątkiem dzieci małoletnich będzie miało wpływ na sposób opodatkowania przychodów z tej nieruchomości.

Zgodnie bowiem art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób o których mowa w art. 6 ust. 4, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów.

Przychody jak i rozliczenie kosztów ze wspólnej własności rozlicza się według zasad określonych w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a więc proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku.

Zasada ta jest spójna z zasadą określoną w art. 207 kodeksu cywilnego w myśl której pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

W przypadku gdy nie było działu spadku i nieruchomość jest objęta wspólnością majątku spadkowego do rozporządzenia udziałami dzieci małoletnich w przedmiocie spadku w drodze umowy między dziećmi a ojcem (za zgodą Sadu opiekuńczego) nie można do tej czynności stosować przepisów umowy najmu (art. 659 kc) czy dzierżawy (art. 693 kc) ponieważ przedmiotem umowy będzie udział w nieruchomości a nie rzecz (nieruchomość czy też jej części).

Jeżeli Sąd wyrazi zgodę na wykorzystanie tej nieruchomości do prowadzenia przez ojca dzieci działalności gospodarczej i pobieranie pożytków ze źródeł przychodów dzieci u ojca przychód jak i wszelkie nakłady poniesione na cały budynek związany z jego remontem kapitalnym będzie odnoszony do źródeł przychodów z działalności gospodarczej. Przy rozliczeniu nakładów należy wziąć pod uwagę treść art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

- dotyczy podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podatnik aby ubiegać się o zwrot podatku naliczonego w trybie art. 87 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług winien spełniać warunki określone tym przepisem.Przepis ten natomiast stanowi że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 proc.; obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określone w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180, dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Bolesławcu