Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),podat... - Interpretacja - PD II 415-38/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. PD II 415-38/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się o 19 % faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków, poniesionych m. in. na wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do treści art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy wysokość wydatków poniesionych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika, że wysokość wydatków w tym zakresie ustala się wyłącznie na podstawie dowodu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa do skorzystania z opisywanej ulgi od celu, na który wspólnota lub spółdzielnia przeznaczy zgromadzone na wyodrębnionym funduszu środki pieniężne. A zatem z wyodrębnionego funduszu remontowego mogą być finansowane wydatki dotyczące budowy, modernizacji lub remontu.

Podatnicy, którzy wpłacili środki finansowe na wyodrębniony fundusz wspólnoty mieszkaniowej, utworzony zgodnie z odrębnymi przepisami i posiadają dowód wpłaty, mają wówczas prawo do skorzystania z ulgi remontowej - z tytułu dokonanych wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zgodnie z wolą ustawodawcy, podstawą do dokonania przedmiotowego odliczenia jest wyłącznie dowód dokonania wpłaty ze wskazaniem, iż wpłata dotyczy wyodrębnionego funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że kwestie rodzaju robót, które mogą być sfinansowane środkami pochodzącymi z funduszu remontowego, regulują odrębne przepisy, nie mające wpływu na zagadnienie przedmiotowego odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście