Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ... - Interpretacja - USPDII/415-141/1213/04/308

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. USPDII/415-141/1213/04/308, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent. A stosownie do postanowień art. 35 ust. 3 omawianej ustawy zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1 - 1c, z tym, że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.
Zgodnie zaś z art. 18 ust. 1 i 2 Umowy miedzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w dniu 4 maja 1987 r. (Dz. U. Nr 38 poz. 216 z 1990 r.) emerytury pochodzące z Umawiającego się Państwa i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się Państwie mogą być także opodatkowane w tym Państwie, z którego pochodzą i zgodnie z prawem tego Państwa. Jednakże w przypadku okresowych wypłat emerytalnych podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć kwoty niższej spośród następujących kwot:
a) 15 procent kwoty należności brutto oraz
b) stawki odpowiadającej kwocie podatku, do którego zapłaty odbiorca należności byłby zobowiązany za dany rok od całości otrzymanych w danym roku okresowych wypłat emerytalnych, w przypadku gdyby odbiorca posiadał miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którego pochodzi należność.

Natomiast stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 tej samej Umowy w przypadku Polski podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:
a) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który - zgodnie z postanowieniami niniejszej ustawy - może być opodatkowany w Kanadzie, to Polska zezwoli - z uwzględnieniem postanowień litery b) - na zwolnienie takiego dochodu lub majątku od opodatkowania, z tym jednak, że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosuje tę stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania,
b) jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który - zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 - może być opodatkowany w Kanadzie, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Kanadzie. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku - odpowiednio przypadającego na dochód, który może być opodatkowany w Kanadzie - jaka została obliczona przed dokonaniem potrącenia.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie płatnika wynika, że Bank każdorazowo pobiera od klientki zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%. Klientka Banku, której podatek jest w ten sposób pobierany, twierdzi, że ze świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Kanady jest jej pobierany w Kanadzie podatek w wysokości 15%.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że w sytuacji, gdy emerytura wypłacana z Kanady została opodatkowana w Kanadzie w wysokości 15%, to stosownie do postanowień cytowanego wyżej art. 23 Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, emerytura ta jest w Polsce wolna od opodatkowania.
Zgodnie zaś z cytowanym art. 35 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym Bank wypłacający emerytury i renty z zagranicy jest obowiązany stosować postanowienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, z którego pochodzą te emerytury i renty. Zatem po przedstawieniu przez klientkę Banku dokumentów potwierdzających pobieranie podatku w Kanadzie, Bank nie powinien pobierać zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanej emerytury.

Urząd Skarbowy w Lubinie