Pismem z dnia 13.08.2004 roku (data wpływu do organu podatkowego) uzupełnionym w dniu 03.09.2004 roku (data wpływu) Pan J.R. - PHU (...) zwrócił się ... - Interpretacja - PD3/415/63/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. PD3/415/63/04, Urząd Skarbowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 13.08.2004 roku (data wpływu do organu podatkowego) uzupełnionym w dniu 03.09.2004 roku (data wpływu) Pan J.R. - PHU (...) zwrócił się do organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym odprawy rentowej wypłaconej w trybie art. 92 1 § 1 Kodeksu Pracy.

Opisując stan faktyczny, Podatnik informuje, że pracownik przez okres 6-ciu miesięcy pobierał zasiłek chorobowy. Po upływie tego okresu przedstawił orzeczenie lekarskie, w którym zawarto, iż dalsze leczenie nie rokuje poprawy zdrowia i odzyskania zdolności do pracy, a tym samym skutkuje brakiem możliwości podjęcia pracy. W dniu 02.07.2004 roku został rozwiązany z pracownikiem stosunek pracy. W związku z powyższym pracownikowi wypłacono odprawę rentową zgodnie z art. 92 1 § 1 Kodeksu Pracy. Od wypłaconej odprawy rentowej odprowadzona została zaliczka na podatek dochodowy. Płatnik nie posiada informacji czy jego byłemu pracownikowi została przyznana przez ZUS renta z tytułu niezdolności do pracy.

Zapytanie podatnika brzmi: czy postępowanie w świetle wyżej wymienionych okoliczności było prawidłowe, a tym samym czy odprawa rentowa wypłacona zgodnie z art. 92 1 § 1 Kodeksu Pracy opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

W ocenie składającego zapytanie - przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne. W związku z powyższym od odprawy rentowej została odprowadzona zaliczka na podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 92 1 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy (jedn. tekst Dz. U. z 1998 roku Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Odprawa rentowa jest świadczeniem, które może otrzymać tylko pracownik bowiem jego podstawą jest stosunek pracy. Ww. świadczenie stanowi zatem źródło przychodu, o którym mowa w przytoczonym wyżej art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym i podlega opodatkowaniu.

Reasumując - pracodawca jako płatnik, w każdym przypadku gdy dokonuje wypłaty odprawy rentowej w związku z przejściem jego pracownika na rentę, winien zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obliczać i pobierać od wypłacanego świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Elblągu