Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpn... - Interpretacja - OG/005/55/PDI/2004/Z

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.08.2004, sygn. OG/005/55/PDI/2004/Z, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uznał, iż informacja udzielona Panu pismem z dnia 06-05-2004 r., znak: OG/005/55/PDI/2004 w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet związanych z wyjazdami służbowymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy, zaliczanych do grupy 7450B PKD, winna zostać zmieniona. Prawidłowe stanowisko w przedmiotowej sprawie jest następujące:

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Jednocześnie stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach. Z powyższego przepisu wynika, że wartość diet do wysokości określonej przez właściwego ministra stanowi koszt uzyskania przychodu.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportu samochodowego brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, iż wykonywanie przez te osoby zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Należy bowiem przyjąć, że świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej przez takiego przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności i nie może być utożsamiane z podróżą służbową.

W konsekwencji przedsiębiorcy świadczącemu usługi transportu samochodowego nie przysługuje prawo zaliczania w koszty uzyskania przychodów diet z tytuł podróży służbowej.

Kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą inne poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane przez przedsiębiorcę wydatki (np. rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą itp.)

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nadmienia, że stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów - pismo z dnia 15-12-2003 r., znak: PB2/AS-033-0600-2495/03.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach