Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od kilku lat nabywał na Giełdzie Papierów Wartościowych akcje spółek. Część z posiadany... - Interpretacja - PBB3-415/498/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. PBB3-415/498/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od kilku lat nabywał na Giełdzie Papierów Wartościowych akcje spółek. Część z posiadanych akcji podatnik ma zamiar wycofać z obrotu giełdowego i sprzedać większościowym akcjonariuszom, a część z nich może zostać przez większościowych akcjonariuszy przymusowo wykupiona i umorzona.

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 i Nr 222 poz. 2201 ) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ww ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Z art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wynika, że zwolniony z podatku dochodowego był dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118 poz. 754 ze zm.). Zwolnienie powyższe nie miało zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów była przedmiotem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dn. 21.08. 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.) publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300. osób albo do nieoznaczonego adresata z wyjątkami określonymi w pkt 1-11.

Art. 4 pkt 2 cyt. ustawy stanowi natomiast, iż ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu - rozumie się przez to papiery wartościowe:

a/ w stosunku do których wyrażona została zgoda na ich wprowadzenie do publicznego obrotu, otrzymano dokument, o którym mowa w art. 62a ust. 1 pkt 3, albo zostało złożone zawiadomienie, o którym mowa w art. 62b lub 63,

b/ emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.

Komisja, na wniosek emitenta, wydaje decyzję o wycofaniu jego akcji z publicznego obrotu, jeżeli zostały spełnione warunki określone w ust. 2-4. Ponowne złożenie wniosku o wyrażenie zgody na dopuszczenie akcji do publicznego obrotu może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 2. lat od dnia, w którym decyzja, o wycofaniu akcji z publicznego obrotu stała się ostateczna. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komisja może skrócić ten termin (art. 86 ust. 1 i 5 cyt. ustawy). Z regulacji tej wynika, iż z publicznego obrotu można wycofać jedynie wszystkie akcje emitenta, a nie tylko ich część.

Zatem zgodnie z regulacją art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony z podatku dochodowego jest dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, a nie dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które były dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, gdyż je z tego obrotu wycofano, jak jest w przypadku podatnika.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż powyższe zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego w 2004 r. z tytułu sprzedaży akcji wycofanych z obrotu giełdowego, nawet jeżeli akcje te były nabyte na giełdzie papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu - art. 30b ust. 1 updof. W przypadku sprzedaży akcji, do kosztów uzyskania przychodu zalicza się koszty związane ze sprzedażą tych akcji, np. opłatę notarialną, opłatę skarbową, prowizję biura maklerskiego. Dochodów ze sprzedaży akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej) - art. 30b ust. 5 updof. Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są obowiązani w terminie do dnia 30 kwietnia składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b - art. 45 ust. 1a pkt 1 updof.

Dochód uzyskany przez akcjonariusza będącego osobą fizyczną z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia w myśl ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) zaliczany jest do przychodów z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - art. 17 ust. 1 pkt 4, w związku z art. 24 ust. 5 pkt 2 tejże ustawy. Zgodnie z ww. artykułem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (...). Natomiast w myśl art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie