Podatniczka wraz z mężem ma na utrzymaniu pełnoletniego syna, który jest osobą niepełnosprawną. Z uwagi na to, że jest osobą całkowicie sparaliżowaną,... - Interpretacja - SL-A/415/14/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. SL-A/415/14/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka wraz z mężem ma na utrzymaniu pełnoletniego syna, który jest osobą niepełnosprawną. Z uwagi na to, że jest osobą całkowicie sparaliżowaną, wymaga stałej pomocy osób trzecich. Do wykonywania czynności życiowych niezbędnie potrzebuje cewników, worków na mocz, musi być także dowożony na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne oraz badania lekarskie. Podatniczka uważa, że może korzystać z odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na zakup ww. sprzętu oraz dowóz syna własnym samochodem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne, w tym masaże oraz badania lekarskie.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7 e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika, będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne - pod warunkiem jednak, iż w roku 2003 dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00zł.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, w myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy o podatku dochodowym, o których mowa w ust. 7a w/w artykułu, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1/ orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub 2/decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo3/orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie skończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Szczegółowe regulacje dotyczące odliczeń oraz katalog wydatków na cele rehabilitacyjne zawiera przepis art. 26 ust. 7a - 7g wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tymi przepisami za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki:

- na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

- stanowiące odpłatność za zabiegi rehabilitacyjno-usprawniające(w tym masaże),

- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w 2003r. 2.280,00zł.

Decyzja o przyznaniu prawa do odliczenia konkretnych wydatków winna być rozpatrywana indywidualnie a osobą właściwą do stwierdzenia, co jest niezbędne w rehabilitacji i będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest lekarz specjalista. Mając na uwadze stan zdrowia syna, cewniki z osprzętem tj. workami na mocz należy zakwalifikować jako urządzenia, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, pod warunkiem, że lekarz specjalista zaleca ich stosowanie jako niezbędne w rehabilitacji. Odliczeniu podlegać będą także wydatki poniesione na masaże ( jako zabiegi rehabilitacyjno usprawniające) jak również wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo rehabilitacyjne do wysokości wyżej wymienionego limitu.

Natomiast wyżej cytowane przepisy nie przewidują odliczeń od dochodu wydatków na dojazdy osoby niepełnosprawnej na badania lekarskie.

Należy zauważyć, że odliczeniu nie podlegają te wydatki na cele rehabilitacyjne, które zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków Kas Chorych lub Narodowego Funduszu Zdrowia, lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą podatnikowi z innych środków.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu