W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 16.07.2004 r. (data wpływu 20.07.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisó... - Interpretacja - ZF/415-302/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. ZF/415-302/04, Urząd Skarbowy w Sierpcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 16.07.2004 r. (data wpływu 20.07.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia :

I. Podatek dochodowy od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.

W świetle obowiązujących przepisów - poniesiony przez Pana wydatek na zakup licencji Systemu Informacji Prawnej "Legalis" może być uznany za koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Wydatek poniesiony na ten cel nie łączy się z konkretnym przychodem, ale jest związany z całokształtem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, przyczynia się do podnoszenia Pana wiedzy i stanu świadomości ekonomicznej oraz prawnej, co w konsekwencji prowadzi do usprawnienia (efektywności) prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W myśl art. 22b ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z powyższego przepisu wynika, iż sposób zaliczenia powyższego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniony jest od okresu używania danego programu. W przypadku, gdy okres używania jest dłuższy niż rok - poniesiony wydatek podlega amortyzacji według obowiązujących przepisów.

W sytuacji, gdy okres używania nie przekracza jednego roku - poniesiony wydatek stanowi jednorazowy koszt uzyskania przychodu, zaksięgowany w okresie jego poniesienia.

II. Podatek od towarów i usług:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 1 ww. ustawy - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl ust. 2 art. 90 cyt. ustawy - jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Zasady ustalenia tej proporcji zostały zawarte w ust. 3 - 10 oraz art. 163.

Zatem w przypadku wykorzystywania przez Pana zakupionego "Systemu Informacji Prawnej "LEGALIS" do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych podatkiem od towarów i usług - przysługuje Panu w całości odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu; w sytuacji wystąpienia w okresie rozliczeniowym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym ma Pan prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Ponadto informujemy, że w przypadku wykorzystywania powyższego programu do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - odliczenie podatku naliczonego następuje na zasadach określonych powyżej, tj. art. 90 oraz art. 163 ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Sierpcu