Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 ze zm.) małżonkowie podl... - Interpretacja - PD II 413/127/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.05.2004, sygn. PD II 413/127/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 ze zm.) małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między, którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu odrębnie przez każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy. Podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.
Zasada ta ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27 ustawy lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.
W zawiązku z powyższym od podatku obliczonego na imię obojga małżonków przysługuje podatnikom możliwość odliczenia poniesionych wydatków zarówno przez podatnika, który uzyskał w roku podatkowym dochody jak i podatnika, który nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu. Zatem pomimo tego, że podatniczka nie osiągnęła dochodów w 2003 r. to jednak rozliczając się na zasadach określonych w ww. art. 6 ust. 2 ustawy może odliczyć od podatku w ramach ulgi na dokształcanie i doskonalenie zawodowe wydatek poniesiony na opłacenie kursu języka angielskiego. Aby dokonać odliczenia 19 % poniesionych wydatków należy wykazać je w załączniku PIT-O do zeznania w części C.2 w poz. 35 a następnie przenieść do zeznania PIT-37 poz. 117 lub PIT-36 poz. 184.
W ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego można uwzględnić również wydatek poniesiony na zakup folii malarskiej jako wydatek poniesiony na zakup materiałów użytych podczas remontu lokalu mieszkalnego.
Jeżeli podatnicy złożyli już zeznanie podatkowe za 2003 r. to istnieje możliwość złożenia jego korekty, w której zostaną uwzględnione ww. wydatki.

Izba Skarbowa we Wrocławiu