Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze z... - Interpretacja - PD.II/415/41/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.04.2004, sygn. PD.II/415/41/04, Urząd Skarbowy w Legnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W myśl art. 28 ust. 2a zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e).
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.
W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) określony został wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego. W powołanym rozporządzeniu wskazano rodzaje wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, które uprawniają do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na remont lub modernizację budynku mieszkalnego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powoduje również zwolnienie tego przychodu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zatem ustalając rodzaje wydatków, których poniesienie powoduje zwolnienie przychodu z opodatkowania, należy posiłkować się wskazanym rozporządzeniem.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. podatnik sprzedał lokal mieszkalny. Część przychodu uzyskanego ze sprzedaży zamierza przeznaczyć na instalację internetową wewnątrz budynku mieszkalnego (Router ISDN Internet D-Link), która zamontowana została na stałe, na nabycie dzwonka bezprzewodowego "Bulik", na zakup tektury budowlanej a także na opłacenie kosztów nabycia działki budowlanej (podatek od czynności cywilno-prawnych, opłatę sądową, taksę notarialną, podatek od towarów i usług VAT). Dodatkowo część przychodu podatnik zamierza wydatkować na spłatę kredytu oraz na spłatę odsetek od tego kredytu. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wyraził opinię, że wyżej wymienione wydatki może uwzględnić przy rozliczeniu przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Mając na względzie opisany stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że przychód wydatkowany na spłatę kredytu bankowego wraz z odsetkami, w terminie dwóch lat od daty sprzedaży, zwolniony będzie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych Bowiem na podstawie powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od opodatkowania są przychody uzyskane ze sprzedaży, które wydatkowane zostały na spłatę kredytu. Wydatkiem na spłatę kredytu jest zarówno spłata należności głównej jak i spłata odsetek od tego kredytu.

Zwolniony z opodatkowania będzie również przychód w części wydatkowanej na zakup dzwonka bezprzewodowego wraz z przyciskiem bezprzewodowym, gdyż jest to wydatek poniesiony na montaż trwale umiejscowionego wyposażenia, urządzenia dotyczącego instalacji przyzywowej. Także przychód wydatkowany na nabycie tektury budowlanej zwolniony będzie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pod warunkiem, że nabytą tekturę budowlaną wykorzystano do remontu budynku mieszkalnego. Nie jest natomiast wydatkiem na remont i modernizację budynku mieszkalnego wydatek nazwany przez podatnika jako poniesiony na instalację internetową a faktycznie poniesiony na zakup urządzenia Router ISDN Internet D-Link, gdyż wydatek na zakup takiego urządzenia nie mieści się w zakresie wydatków objętych wykazem rodzajów wydatków związanych z remontem i modernizacją budynku mieszkalnego określonym powołanym rozporządzeniem. Zatem przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na zakup wspomnianego urządzenia nie powoduje zwolnienia tego przychodu z opodatkowania.
Opłaty poniesione w związku z nabyciem działki budowlanej, pokryte przychodem uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości, również powodują zwolnienie tego przychodu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zgodnie bowiem z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniony z opodatkowania jest przychód wydatkowany między innymi na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego. Do ceny zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego wlicza się wszelkie wydatki poniesione w związku z zawartą umowa sprzedaży, między innymi opłatę notarialną, podatek od czynności cywilno-prawnych, prowizję pośrednika a także inne wydatki poniesione w związku z zakupem gruntu.

Urząd Skarbowy w Legnicy