Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugie... - Interpretacja - II/423-06/04/MW

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.04.2004, sygn. II/423-06/04/MW, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w indywidualnej sprawie w Pana piśmie z dnia 09 marca 2004r. (wpływ do Urzędu 10 marca 2004r.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku podatkowym 2003 przekazał Pan środki pieniężne na rachunek bankowy Fundacji Dobroczynności "A", będącej osobą prawną, a ta przekazała te środki na rzecz innej osoby prawnej p.n. "C", budującej hospicjum. Zgodnie z § 4 statutu fundacji , celem jej działania jest:

  1. Pomoc ludziom znajdującym się w stanie ubóstwa,
  2. Pomoc ludziom dotkniętym chorobą, których nie stać na specjalistyczne leczenie, w tym zwłaszcza dzieciom,
  3. Tworzenie, utrzymywanie i prowadzenie hospicjów.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z przepisami w/w ustawy, po odliczeniu kwot darowizn:

  1. na cele naukowe, naukowo - techniczne, oświatowe, oświatowo - wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę - łącznie do wysokości nie przekraczającej 15% dochodu,
  2. na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno - opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymywanie - łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu.

Oceniając, czy dokonana przez Pana darowizna wypełnia przesłanki z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości, należy określić, na jaki cel przekazano pieniądze. Darowizną na cele charytatywno - opiekuńcze są środki przeznaczone dla osób lub instytucji zajmujących się wspieraniem osób będących w niedostatku i potrzebujących pomocy, darowizną na cele dobroczynne - środki przeznaczone na wspomożenie osób ubogich (zwłaszcza działalność filantropijna), natomiast darowizną na ochronę zdrowia - środki przeznaczone dla ośrodków zdrowia, zakup leków, finansowanie opieki lekarskiej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego, środki przekazane na rzecz fundacji są darowizną na cele charytatywno - opiekuńcze lub dobroczynne, bo taki cel działania wynika z § 4 pkt 1 i 2 statutu fundacji. Jeżeli fundacja, realizując pkt. 3 tego paragrafu, sama utworzyłaby, utrzymywała lub prowadziła hospicjum można by uznać to za darowiznę na cele zdrowotne. Samo wspomaganie zaś budowy hospicjum prze inna osobę prawną, w tym wypadku "C", nie wypełnia przesłanek art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być natomiast uznane za wspomaganie instytucji powołanej do prowadzenia działalności charytatywnej a wiec wypełnia przesłanki art. 26 ust. 9 pkt 1 lit. b.

Jednocześnie wskazuje się, że powyższy przepis nie ma zastosowania do dochodów osiągniętych po 31 grudnia 2003r.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty