Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - OG/005/106/PD II/37/2004r

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2004, sygn. OG/005/106/PD II/37/2004r, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 03.06.2004 r w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu umorzonej byłemu pracownikowi (renciście) pożyczki z ZFM, informuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stąd też udzielonej pożyczki nie można zaliczyć do w/w przychodów ze względu na jej zwrotny charakter. W momencie, gdy pracodawca umorzy pracownikowi lub byłemu pracownikowi pożyczkę, traci ona dotychczasowy zwrotny charakter, a tym samym staje się przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Umorzona byłemu pracownikowi pożyczka stanowi przychód z innych źródeł - stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy, za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W tym przypadku jednostka jest zobligowana do sporządzenia informacji PIT-8C zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2001 r. przepisem art. 42a powołanej ustawy, który stanowi: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Kwestia ta została wyjaśniona w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 8 lutego 2002 r. nr PB5/MC-068-25-2-144/02 - obowiązek sporządzenia PIT-8C dotyczy sytuacji, gdy osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej dokonują na rzecz podatników świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych, o ile świadczenia te adresowane są do konkretnej osoby i stanowią przychód określony w art. 20 ust. 1 ustawy oraz nie zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych.

Przykładowo świadczeniami takimi są:
1) wartość usług świadczonych przez zakłady pracy na rzecz członków rodzin swoich pracowników,
2) kwota pożyczki umorzonej emerytowi lub renciście przez były zakład pracy,
3) nawiązane ze sprzedażą premiową nagrody rzeczowe, np. w postaci zagranicznej wycieczki lub sprzętu RTV,
4) bilety na imprezy kulturalne, karnety uprawniające do korzystania z siłowni, basenu itp.

W świetle powołanych przepisów umorzoną pożyczkę dla byłego pracownika należy wykazać w informacji o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach, tj. PIT-8C.

Kwoty umorzonej byłemu pracownikowi pożyczki nie należy natomiast wykazywać w deklaracji PIT-4 i PIT-11. Stanowisko jednostki w tej części jest nieprawidłowe.

Podatnicy, którzy otrzymają informację PIT-8C mają obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym składając zeznanie roczne do 30 kwietnia danego roku, wykazać w nim uzyskane dochody i łącznie opodatkować.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach