Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za prz... - Interpretacja - USPDII/415-13/139/03/311

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2004, sygn. USPDII/415-13/139/03/311, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W związku z taką definicją przychodów ze stosunku pracy należy zauważyć, że ryczałt za używanie samochodu dla potrzeb zakładu pracy wypłacony pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy.

Stosownie do postanowień art. 32 ust. 1 ww. ustawy zaliczki należne od przychodu ze stosunku pracy za miesiące od stycznia do grudnia, z zastrzeżeniem ust. 1a, wynoszą:
1) za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
2) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 - 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
3) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 40% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

W myśl zaś art. 32 ust. 2 za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3, oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Art. 22 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, że koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł.
Jak wynika z powyższego, przy wypłacie ryczałtu za używanie samochodu dla potrzeb zakładu pracy wypłacanego pracownikowi można stosować koszty uzyskania przychodu jak ze stosunku pracy, należy jednak pamiętać, że wysokość kosztów określona w ustawie ma zastosowanie do sumy przychodów ze stosunku pracy uzyskanych przez pracownika w ciągu miesiąca. Natomiast stawka podatku uzależniona jest od wysokości dochodów uzyskanych przez danego pracownika od początku roku i może wynieść 19%, 30% lub 40%.

Urząd Skarbowy w Lubinie