Ad. 1 - Interpretacja - PDI/415-91/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.06.2004, sygn. PDI/415-91/04, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad. 1

Zasady dokonywania odliczeń po 31 grudnia 2001 r. przez podatników ponoszących wydatki w ramach dużej ulgi budowlanej zostały szczegółowo określone w przepisach przejściowych nowelizowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. (Dz. U. Nr 134 poz. 1509). Art. 4 ust. 2 tej ustawy stanowi, że podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych m.in. na budowę budynku mieszkalnego zachowują prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację tej inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r.

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup materiałów zużytych na budowę budynku mieszkalnego jak i na zakup usług związanych z procesem budowlanym poniesionych w okresie od dnia rozpoczęcia budowy do dnia jej zakończenia.

W przypadku budowy budynku mieszkalnego brak jest unormowań prawnych odnośnie rodzajowego określenia wydatków związanych z budową, które podlegają odliczeniu od podatku dochodowego w ramach ulgi budowlanej - rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz. 788) zawiera jedynie wykaz wydatków na remont i modernizację.

Kwalifikując dany wydatek do wydatków podlegających odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej pomocniczo posłużono się wykazami robót załączonymi do ww. rozporządzenia.

W związku z powyższym należy przyjąć, że odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej podlegają tylko wydatki bezpośrednio związane z realizacją celu jakim jest wybudowanie budynku mieszkalnego.

Zatem wydatki poniesione na wykonanie chodników wokół budynku jak i podjazdów, jako przeznaczone na urządzenie i zagospodarowanie terenu przylegającego do budynku oraz infrastrukturę towarzyszącą, nie mieszczą się w katalogu wydatków dających prawo do zastosowania ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Kwoty wydatkowane na wykonanie czy zakup okiennic zewnętrznych - drewnianych nie podlegają odliczeniu, w przypadku gdy okiennice stanowią jedynie element dekoracyjny. Jeżeli jednak dodatkowo zabezpieczać mają one przed włamaniem, wówczas można odliczyć tego typu wydatek.

Wydatki poniesione na zabudowę (zakup i montaż) sprzętu AGD, np. kuchenki mikrofalowej nie podlegają odliczeniu, gdyż są one związane z wyposażeniem kuchni i nie ma znaczenia, iż sprzęt jest na stałe zabudowany w meblach kuchennych.

Natomiast co do wydatków poniesionych na zakup i montaż sauny domowej wyjaśnia się, iż ww. wydatek nie podlega odliczeniu od podatku, gdyż sauna jest elementem indywidualnego wyposażenia i nie stanowi części podstawowych instalacji, bez której budynek mieszkalny nie mógłby funkcjonować, tak jak jest to w przypadku takich instalacji jak instalacja gazowa, elektryczna, wentylacyjna itp.

Wydatki, które podlegają odliczeniu od podatku w ramach dużej ulgi budowlanej muszą być udokumentowane fakturami VAT wystawionymi przez podatników nie korzystających ze zwolnienia z tego podatku albo dowodami odprawy celnej.

Ad. 2

Jeżeli sklep w którym dokonała Pani zakupu wystawił fakturę, za którą część należności zapłacono w grudniu 2003 r., a pozostałą część w styczniu 2004 r. to odliczeniu od podatku podlega kwota faktycznie dokonanej wpłaty w danym roku podatkowym.

Dowodem poniesienia wydatków jest faktura VAT z 2003 r., oraz dowody wpłat części należności wystawione odpowiednio w grudniu 2003 r. i w styczniu 2004 r.

Urząd Skarbowy w Cieszynie