Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której jako środki trwałe wykorzystuje budynki zlokalizowane przy ul. Pułaskiego 41. W dniu 25.10.2002 r... - Interpretacja - PP/443/14/13/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2004, sygn. PP/443/14/13/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której jako środki trwałe wykorzystuje budynki zlokalizowane przy ul. Pułaskiego 41. W dniu 25.10.2002 r. zawarł on trójstronną umowę o przyłączenie do sieci ciepłowniczej węzła cieplnego znajdującego się w obiekcie pod wskazanym wyżej adresem. Z zapisu tej umowy w § 5 pkt 2,3,4 i 6 wynika, że podatnik -jako odbiorca-zobowiązany jest między innymi do wykonania własnym staraniem i kosztem: projektu budowlano-wykonawczego przyłącza sieci cieplnej wraz z kosztorysem nakładczym i inwestorskim przyłącza cieplnego, przyłącza sieci cieplnej wg opracowanej i uzgodnionej przez dostawcę (Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. w Kaliszu) dokumentacji technicznej, projektu budowlano - wykonawczego węzła cieplnego wraz z kosztorysem nakładczym i inwestorskim węzła, węzła cieplnego wg opracowanej i uzgodnionej przez dostawcę dokumentacji technicznej. Podatnik oświadcza, że wszystkie koszty związane z wykonaniem przyłącza cieplnego pokrył z własnych środków, a cała inwestycja stanowi jego własność. Załączył on protokół z odbioru końcowego i dopuszczenia do eksploatacji tego przyłącza, w którym figuruje on jako przyjmujący inwestycję.

Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik pyta, czy poniesione przez niego wydatki na przyłączenie węzła cieplnego do sieci ciepłowniczej mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Przy czym we wniosku podatnik wskazał, iż - jego zdaniem - poniesione wydatki podwyższą wartość początkową nieruchomości od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne. Natomiast w piśmie będącym uzupełnieniem wniosku, stanął na stanowisku, że będą to odpisy od inwestycji w obcym środku trwałym.

W świetle przedstawionych przez podatnika okoliczności, wynika, że jest on właścicielem omawianego przyłącza, a zatem wydatki jakie poniósł na jego wykonanie powinny zwiększyć wartość początkową budynku, od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne.

W myśl " uwag szczegółowych " zamieszczonych w opisie do Części III Grupy 1 - Budynki i lokale - Klasyfikacji Środków Trwałych, będącej załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z 30.12.1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 z późniejszymi zmianami), granice instalacji należących do wyposażenia budynku stanowią w zależności od rodzaju instalacji np. mufy, studzienki rewizyjne, zawory zamykające dopływ wody, gazu, czynników grzewczych itp.

W świetle przepisów art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), w jej brzmieniu obowiązującym w 2003 roku - w dalszej części niniejszej informacji oznaczanej skrótem " uopdoof " - jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3 - 9 i 11 - 15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 złotych i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przejęcia środków do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

W przedmiotowej sprawie wykonanie przyłącza spełnia powyższe przesłanki, zatem nakłady poniesione na wykonanie tego przyłącza powinny powiększyć wartość początkową budynków zaliczonych do środków trwałych firmy, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu