W odpowiedzi na Pana pismo z 8 marca 2004 roku w sprawie opodatkowania odszkodowania wypłaconego w związku z utratą pracy Naczelnik Urzędu Skarbowego... - Interpretacja - FB/005A-257/EG/04/2312

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. FB/005A-257/EG/04/2312, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana pismo z 8 marca 2004 roku w sprawie opodatkowania odszkodowania wypłaconego w związku z utratą pracy Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 1997 Nr 137 poz. 926 ze zmianami)
Ordynacja podatkowa informuje,że:

Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)-w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem tych odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W świetle powyższego zakład pracy obowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na poczet podatku dochodowego od odszkodowania wypłaconego na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Otrzymane z tego tytułu odszkodowanie stanowi przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy. Za przychody ze stosunku słuzbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartośc pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez wzgledu na źródło finansowania tych wypłat i świadczen, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Izba Skarbowa w Warszawie