W odpowiedzi na wniosek z dnia 2 lutego 2004 r., uzupełniony dnia 5 marca 2004 r. o udzielenie informacji w sprawie opodatkowania dochodów z akcji ora... - Interpretacja - US.I-1-415-24-2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2004, sygn. US.I-1-415-24-2004, Urząd Skarbowy w Giżycku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na wniosek z dnia 2 lutego 2004 r., uzupełniony dnia 5 marca 2004 r. o udzielenie informacji w sprawie opodatkowania dochodów z akcji oraz dywidend - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku - działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) - uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Otrzymane od zakładu pracy, za ukończenie uczelni wyższej, akcje amerykańskiego koncernu "U." stanowią przychód pracownika, którego wartość ustala się - zgodnie z art. 11 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych oraz należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Z umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów zawarta z USA (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) wynika, że dochody z wyżej wymienionych kapitałów pieniężnych, jeżeli nie zostały opodatkowane - tak jak w przedstawionym przypadku - "u źródła" podlegają opodatkowaniu w tym państwie (oraz zgodnie z regułami tego państwa), w którym podatnik ma miejsce zamieszkania.

W związku z powyższym dochód z dywidend - na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym - podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 15% uzyskanego przychodu i nie podlega on łączeniu z dochodami z innych źródeł. Natomiast dochód z odpłatnego zbycia udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (tj. nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania) podlega opodatkowaniu - na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym - łącznie z dochodami z innych źródeł, według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy.

Urząd Skarbowy w Giżycku