Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, po... - Interpretacja - US.II-415/3/46/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. US.II-415/3/46/04, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pana zapytanie z dnia 26.01.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczeń z tyt. wydatków na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika, informuje jak niżej:

Ulga na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika określona została przepisami art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 27a ust. 8 tej ustawy, za wydatki poniesione na dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika uważa się wydatki z tytułu:

  1. dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykształcenia ogólnego dorosłych,
  2. poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
  3. nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472) wynika, że podstawowymi formami kształcenia, dokształcania i doskonalenia w formach pozaszkolnych są m.in. studia podyplomowe, kursy, seminaria, staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.

Z pisma pana wynika, że zatrudniony jest pan na stanowisku operatora sprzętu samojezdnego. W 2003 r. poniósł pan wydatki związane z uczestnictwem w kursie organizowanym przez M. Sp. z o.o. w S. na prawo jazdy kat. C (prowadzenie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusów). Otrzymane prawo jazdy kat. C stanowiło podniesienie kwalifikacji zawodowych i umożliwiło dalsze zatrudnienie na stanowisku kierowcy.

Jeżeli kurs, którego pan był uczestnikiem zorganizowany został w oparciu o przepisy ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, a jego ukończenie zostało potwierdzone odpowiednim dyplomem, świadectwem, zaświadczeniem oraz innym dokumentem określonym w odrębnych przepisach, to przysługuje panu prawo zmniejszenia podatków z tytułu kosztów poniesionych za udział w tym kursie, w ramach ustalonego na 2003 r. limitu, tj. 19 % wydatku nie więcej niż 433,20 zł.

Należy również pamiętać, że wydatki poniesione z tytułu dokształcenia i doskonalenia zawodowego podatnika podlegają odliczeniu, o ile nie zostały już odliczone od podatku w ramach odrębnej ulgi i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

Przedstawione przez pana w piśmie z dnia 16.01.2004 r. stanowisko należy więc uznać za prawidłowe na gruncie obowiązujących przepisów prawa, pod warunkiem, że spełnione zostały ww. warunki.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli