STAN FAKTYCZNY Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pawilon handlowy posadowiony w części na pasie drogowym zakupił Pan wraz z żoną, w mies... - Interpretacja - IIUSpbIA/1/415-26/193a/39/05/BB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2005, sygn. IIUSpbIA/1/415-26/193a/39/05/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pawilon handlowy posadowiony w części na pasie drogowym zakupił Pan wraz z żoną, w miesiącu marcu bieżącego roku, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego. Jako nabywca figuruje: .... spółka cywilna z siedzibą w Białymstoku. Pawilon ten jest środkiem trwałym i podlega amortyzacji od kwietnia bieżącego roku.
Na zajęcie pasa drogowego przy ulicy ... spółka posiada pisemne zezwolenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w którym określone są warunki zezwolenia wynikające z zajęcia pasa drogowego jak również nałożona jest roczna opłata na spółkę. Aby prowadzić działalność w zakupionym pawilonie spółka ma obowiązek zapłaty na rzecz Urzędu Miejskiego narzuconej opłaty. Urząd Miejski, który jest właścicielem pasa drogowego, każdego miesiąca obciążać będzie kwotą w wysokości 700,00 zł za zajęcie pasa drogowego.
W związku z powyższym, pytanie Pana brzmi: czy ponoszony wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu?

STANOWISKO PODATNIKA
"Moim zdaniem tak, gdyż jest to wydatek ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust.1 ustawy.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są nimi koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwośc zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkośc osięgniętego przychodu.
Reasumując: ponoszone przez spółkę na rzecz Urzędu Miejskiego wydatki za zajęcie pasa drogowego jako związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, nie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodów.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Dokument złożony wraz z uzupełnieniem wniosku, podlegał formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia przedstawionego w zapytaniu.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku