P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.15/PO-I/415/10/MM/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. US.15/PO-I/415/10/MM/05, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.09.2005r. /data wpływu do urzędu 04.10.2005r./, uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2005r. /data wpływu 13.10.2005r./ w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy jako nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w dniu 04.10.2005r. zwróciło się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

czy wynagrodzenia pozaetatowych członków Samorządowego Kolegium Odwoławczego za udział w posiedzeniach, wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001r. Nr 79, poz. 856 z późn.zm.), są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z powyższym Samorządowe Kolegium Odwoławcze jako płatnik ma obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń.

Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowego kolegium odwoławczego wypłacane na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.)

Według art. 15 ust. 4 w/w ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych pozaetatowi członkowie kolegium otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach oraz zwrot kosztów podróży.

Pozaetatowi członkowie samorządowego kolegium odwoławczego, zgodnie z art. 7, ust. 2 i ust. 7 tej ustawy są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek prezesa kolegium, zgłoszony po uzyskaniu opinii zgromadzenia ogólnego kolegium, przyjętej w głosowaniu tajnym, większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu - na okres 6 lat. Kandydatów na członków kolegium wyłania się w drodze konkursu (art. 8 ust. 1 w/w ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, zasadne jest zakwalifikowanie wynagrodzeń otrzymywanych przez pozaetatowych członków kolegiów odwoławczych do przychodów określonych w art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do przychodów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, wynikającą z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek stanowią przychody zwolnione od podatku. Do przychodów zwolnionych, stosownie do art. 21 ust 1 pkt 17 ustawy, zalicza się m.in. diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

Na podstawie § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 01 lipca 2002r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej oraz szczegółowych zasad wynagradzania prezesa, wiceprezesa, pozostałych członków samorządowego kolegium odwoławczego i pracowników biura tego kolegium (Dz.U. Nr 109, poz. 960 z dnia 18 lipca 2002r.) - wysokość wynagrodzenia pozaetatowych członków kolegium, w zależności od przyjętej organizacji pracy i liczby posiedzeń w danym miesiącu, określa prezes właściwego kolegium, przy czym miesięczna wysokość wynagrodzenia pozaetatowych członków kolegium nie może przekroczyć 60% miesięcznego wynagrodzenia etatowego członka kolegium.

Zasady ustalania diet oraz zwrot kosztów podróży określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 z późn.zm.).

W świetle powołanych przepisów należy stwierdzić, że nie wszystkie świadczenia przysługujące pozaetatowym członkom kolegiów odwoławczych wolne są od opodatkowania. Ze zwolnienia od podatku korzysta otrzymywany przez nich zwrot kosztów podróży (ustalany wg przepisów powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002r.), natomiast otrzymywane wynagrodzenie za udział w posiedzeniach (określone wg w/w rozporządzenia z dnia 01 lipca 2002r.) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ nie jest dietą i nie mieści się w zakresie objętym powołanym wyżej zwolnieniem przedmiotowym.

Wynagrodzenia za udział w posiedzeniach otrzymywane przez pozaetatowych członków kolegium podlegają opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego na zasadach określonych w art. 41. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż Samorządowe Kolegium Odwoławcze jako płatnik obowiązany jest od należności wypłaconych z w/w tytułu pobrać każdorazowo zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce