Postanowieniem Nr US-34/DZ/411/32/WL/2005 z dnia 11.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga uznał za prawidłowe stanowisko wyrażone we ... - Interpretacja - US-34/DZ/411/32/WL/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. US-34/DZ/411/32/WL/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowieniem Nr US-34/DZ/411/32/WL/2005 z dnia 11.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga uznał za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie braku podstawy do opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych od uzyskanego w roku 2005 przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do kolalu mieszkalnego nabytego w roku 1996.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w roku 1996 uzyskał przydział lokalu mieszkalnego typu własnościowego, na skutek choroby i utraty pracy przestał opłacać czynsz i w związku z tym uchwałą Rady Nadzorczej strona w roku 2003 została wykluczona ze Spółdzielni, a uchwałą z roku 2005 Zarząd Spółdzielni ponownie ustanowił na rzecz strony spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Zdaniem strony przychód uzyskany w roku 2005 ze sprzedaży w/w lokalu mieszkalnego po upłwie pięciu lat od końca roku w którym nastąpił przydział nie jest źródłem przychodu i nie powoduje skutków podatkowych w 10 % zryczałtowanym podatyku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oraz stanu prawnegoobowiązującego w dacie zaistnienia zdażenia należy stwierdzić, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r, Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie: - lit. a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości- lit. b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub uzytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,- lit. c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia w/w nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Biorąc pod uwagę fakt, iz odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od nabycia, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organa kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga